Sony Xperia'dan dijital imza atılımı

Sony Xperia’dan dijital imza atılımı

Sony, yeni kuşak Xperia akıllı telefonunda dünyada bir birinci olacak kamera içi dijital imza teknolojisi sunmayı planlıyor. Bu yeni özellik, kullanıcıların çektiği fotoğraflara kameranın içinde dijital imza eklemesine imkan tanıyarak, fotoğrafların doğruluğunu garanti altına alacak ve değiştirilmesini önleyecek.

Bu teknoloji, Sony tarafından bu ayın başlarında duyuruldu. Şu anda şirketin tam kare aynasız tek lensli kameraları α9 III, α1 ve α7S III için gelecekteki bir yazılım güncellemesiyle ekleniyor. Fakat bu teknolojinin akıllı telefonlarda kullanılıp kullanılmayacağına dair şimdi bir bilgi yok.

Sony Xperia’dan dijital imza atılımı

Yeni bir dedikoduya nazaran, dijital imza teknolojisi, 2024 yılında çıkması söylentiler ortasında olan bir sonraki jenerasyon Xperia 1 VI / 5 VI akıllı telefonunun kıymetli bir özelliği olacak. Merak edenler için, kamera içi dijital imza teknolojisi, fotoğrafların ve görüntülerin doğruluğunu sağlamak için fotoğraf belgesi içine dijital bir imza yerleştirerek çalışır. Bu imza, kamerayla alakalı eşsiz bir kriptografik anahtar kullanılarak oluşturulur.

Fotoğraf yahut görüntü çekildikten sonra imza evrak içine yerleştirilir. Bu imza, daha sonra imgenin değiştirilmediğini doğrulamak için kullanılabilir. Kamera içi dijital imza teknolojisinin bilhassa, imajlarının doğruluğunu garanti altına alması gereken profesyoneller için faydalı olması bekleniyor.

Örneğin, gazeteciler, alanda çektikleri fotoğrafların doğruluğunu doğrulamak için bu teknolojiyi kullanabilirler. Ayrıyeten, teknoloji, telif hakkı ihlalinden korunmak için de kullanılabilir. Bu teknoloji, Sony’nin DSLR kameralarına muvaffakiyetle entegre edildiği için, Sony’nin bunu akıllı telefonlarına da dahil etmesi mantıklıdır.