Samsung, katlanabilir telefon pazarında liderliğini sürdürüyor

Samsung, katlanabilir telefon pazarında liderliğini sürdürüyor

Katlanabilir akıllı telefonlar giderek daha tanınan hale geliyor. Son raporlar, yılın üçüncü çeyreğinde Samsung, Google, Huawei, Xiaomi, TECNO üzere şirketlerin toplamda 7 milyon katlanabilir telefon sattığını gösteriyor. Bu satışlarla bir rekor kırıldı ve yıllık büyüme oranı %16 olarak kaydedildi. Evvelki çeyreğe nazaran ise büyüme oranı %215’e ulaştı. Artık en büyük soru şu: Bu muazzam büyüme sürecinde her marka pazardan ne kadar hisse aldı? İşte ayrıntılar…

Katlanabilir akıllı telefonlar denildiğinde akla birinci gelen marka olan Samsung, bu çeyrekte de dorukta kalmayı başardı. Şirket, pazarın %45’lik bir hissesini elde etti. Birinci bakışta, şirketin sayılarının %75 düşmüş olması şaşırtan üzere görünebilir. Lakin, artan rekabet ve öteki markaların satışları göz önünde bulundurulduğunda, bu durum pek de şaşırtan değil. Bilhassa Samsung’un modellerinin, tüm rakiplerine kıyasla daha değerli olduğunu düşününce.

Şu anda, Honor ve Huawei pazarın ikinci sırasında yer alıyor ve her biri %6’lık bir pazar hissesine sahip. OPPO, vivo ve Xiaomi üzere öteki markalar da rekabette yer alıyor. Uzmanlar, 2023’ün son çeyreğinin bir değişiklik getirebileceğini söylüyor. Akıllı telefon satışlarında %36’ya varan bir düşüş bekleniyor.

Samsung, katlanabilir telefon pazarında liderliğini sürdürüyor

Ne yazık ki, Samsung bu durumdan önemli biçimde etkilenebilir. Daha evvel de bahsedildiği üzere, Samsung’un pazar hissesi azalsa da, genel olarak pazarın büyümesi nedeniyle olumlu bir görünüm sergiliyor. Basitçe tabir etmek gerekirse, Samsung’un 100 dilimli bir pastadan aldığı hisse küçülse de, tüm pastanın büyümesi nedeniyle bu durum büyük bir sorun teşkil etmiyor.

Ancak, yılın son çeyreğinde satışlar düşerse ve rekabet kızışırsa, hem genel pazar hem de Samsung’un hissesi azalırsa, Koreli üretici gerçek bir problemle karşı karşıya kalabilir. Tekrar de, bu mevzuda yapabileceğimiz tek şey beklemek ve neler olacağını görmek.