Samsung, bu yılın sonuna kadar önder olmaya hazırlanıyor

Samsung, bu yılın sonuna kadar önder olmaya hazırlanıyor

Hindistan’ın akıllı telefon pazarında kıymetli bir değişim yaşanıyor. Pazar araştırma firması Counterpoint Research’ün iddialarına nazaran, Samsung, Xiaomi’yi geride bırakarak 2023 yılında önder pozisyona yükselmeye hazırlanıyor. En son datalar, pazardaki dinamiklerin değiştiğini ve bu potansiyel liderlik değişikliğine katkıda bulunan birçok faktör olduğunu ortaya koyuyor.

Counterpoint Research, Xiaomi’nin pazar hissesinin 2023 yılında %15’e düşeceğini, bir evvelki yıla nazaran 5 puanlık bir azalma yaşanacağını öngörüyor. Uzun müddettir Hindistan’da önder pozisyonda olan Çinli teknoloji devi, rekabetçi pazarda yerini etkileyen soruşturma ajanslarından gelen baskı ve zorluklarla gayret ediyor.

Öte yandan, Samsung, değişen durumdan yararlanmak için stratejik adımlar atmış durumda. Şirketin çeyreklik sevkiyatları, dört ardışık çeyrekte Xiaomi’yi geride bırakarak, potansiyel bir geri dönüş için sahneyi hazırlıyor. Samsung’un kapsamlı iş stratejisi, çeşitlendirilmiş eser yelpazesi ve farklı perakende kanallarına yönelik amaçlı yaklaşımını içeriyor.

Samsung, bu yılın sonuna kadar başkan olmaya hazırlanıyor

Galaxy A serisi, çevrimdışı kanallara yönelikken; Galaxy F serisi, Flipkart üzerinden çevrimiçi perakendeye; Galaxy M serisi ise Amazon üzerinden satışa sunuluyor. Ayrıyeten, Galaxy S ve Galaxy Z serisi üzere amiral gemisi akıllı telefon serileri, genel pazar hissesine katkıda bulunuyor.

Jeopolitik Gerginlikler ve Hükümet Hareketleri: 2020 yılında Çin ve Hint kuvvetleri ortasında yaşanan hudut çatışmasıyla tırmanan jeopolitik gerginlikler, Xiaomi dahil Çinli akıllı telefon markalarını sıkıntı durumda bıraktı. Hint hükümetinin Çinli teknoloji şirketlerine yönelik uyguladığı uygulama yasakları, artan incelemeler, baskınlar ve vergi cezaları, Xiaomi’nin Hindistan pazarındaki zorluklarını artırdı.

Jeopolitik gerginliklerin ve hükümet hareketlerinin genel tesiri, akıllı telefon pazarındaki liderlik sıralamasının yine düzenlenmesinde açıkça görülüyor. Kestirimler hakikat çıkarsa, Samsung’un 2023 sonunda pazar hacminin %18’ini ele geçirmesi bekleniyor, bu da Hindistan akıllı telefon pazarında dikkate paha bir dönüşümü işaret ediyor.

Samsung stratejik vizyonunu uygularken ve Xiaomi zorluklarla çaba ederken, sanayi 2023’te potansiyel bir dönüm noktasına tanıklık ediyor. Samsung, rekabetçi Hindistan akıllı telefon pazarında liderlik durumu için güçlü bir aday olarak ortaya çıkıyor.