Realme GT 5 Pro, OnePlus 12'ye rakip oluyor

Realme GT 5 Pro, OnePlus 12’ye rakip oluyor

OnePlus, şirketin 10. yıl dönümüne özel olarak OnePlus 12’yi Çin’de bugün piyasaya sürüyor. İki gün sonra ise Realme, ülkede Realme GT 5 Pro’yu tanıtacak. Her iki akıllı telefon da Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti ile donatılmış olup birbirleriyle rekabet edecekler. Benzerlikler yalnızca burada bitmiyor; her iki aygıt da tıpkı ana kameraya sahip.

Realme GT 5 Pro, 50MP LYT-808 ana kameraya sahip. OnePlus 12 ise birebir OIS dayanaklı 50 megapiksel Sony LYT-808 ana kamerayı kullanıyor, bu kamera OnePlus Open / Oppo Find N3 katlanabilir telefonlarda da bulunuyor. Realme GT 5 Pro da tıpkı ana kamerayı özellikler ortasında barındıracak.

Şu anda LYT-808, Sony’nin 1 inçlik Sony IMX989 lensi yahut gelecek yılın başında çıkması beklenen 1 inçlik LYT-900’den sonra en güçlü kamera sensörü. LYT-808, hem donanım hem de algoritmaları içeren işbirlikçi bir tasarım üzerine konseyi. Bu kamera, güçlü aydınlık ve karanlık ögeleri tıpkı anda muvaffakiyetle geri kazanıyor, aydınlık alanlarda çok pozlamayı önlerken karanlık kısımlardaki karmaşık ayrıntıları koruyor.

Realme GT 5 Pro, OnePlus 12’ye rakip oluyor

Ayrıca, GT 5 Pro, bir periskop telefoto kamera içeren birinci Realme akıllı telefonu olacak. Belli olarak, aygıt 3x optik zoom ve 120x dijital zoom sunacak IMX890 50 megapiksel periskop zoom kameraya sahip. Şirket bunu reklamını yapmasa da, aygıtın art kamera kurulumunun ultra geniş çekimler için IMX355 8 megapiksel bir kamerayı da içerdiği söyleniyor.

GT 5 Pro, Realme’nin kablosuz şarj takviyesi sunan birinci modeli olma özelliğini taşıyor ve Realme’nin amiral gemisi akıllı telefonları ortasında en büyük 5,400mAh bataryaya sahip. Ayrıyeten, bir USB 3.2 dayanaklı USB-C portu ve bir AI harika asistan içeren birinci Realme akıllısı. Snapdragon 8 Gen 3 tarafından desteklenen GT 5 Pro, Realme UI 5 tabanlı Android 14 ile çalışıyor, bu da şirket için bir birinci. Realme, GT 5 Pro kullanıcıları için üç ana Android OS yükseltmesi ve dört yıl güvenlik güncellemesi sunmayı taahhüt ediyor.