LG Gram, artık Çin'de üretilecek

LG Gram, artık Çin’de üretilecek

LG, ince ve hafif dizüstü bilgisayar serisi LG Gram’ın üretimini bir ODM’ye (Orijinal Tasarım Üreticisi) devretmeye karar verdi. Bu, yüksek kaliteli dizüstü bilgisayarlarını artık öbür bir şirketin üreteceği manasına geliyor ve şirketin kendi iç üretiminden uzaklaşmasını işaret ediyor.

Yeni rapora nazaran, yaklaşmakta olan Gram modelleri Quanta’nın Çinli bir yan kuruluşu olan Dafeng tarafından üretilecek. Bu ODM, daha evvel de LG Electronics için çeşitli eserler üretmişti. Artık ise orta segment Ultra PC modellerinin ve Gram 2’si 1 ortada dizüstü bilgisayarlarının üretiminden sorumlu olacak. Bir sanayi içerisinden bir kaynak, temel LG Gram’ın, geçtiğimiz süreçteki dış kaynak kullanımına kadar LG’nin Nanjing tesisinde kendi iç üretimiyle yapıldığını belirtti.

LG Gram, artık Çin’de üretilecek

Maliyet azaltımı ve verimliliği artırma, Güney Koreli teknoloji devinin bu değişikliği yapmasının beklenen nedenleri ortasında gösteriliyor. LG’nin Nanjing tesisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde 2.4 milyar won ziyan ettiği bildiriliyor. Bu nedenle dış kaynak kullanımı, markanın ilerleyen periyotlarda ziyanlarını azaltmasına yardımcı olabilir. LG’nin son finansal raporunda, dizüstü bilgisayar ve IT eserleri satan ünitesinin de dikkate kıymet 20.5 milyar won ziyan ettiği belirtiliyor.

Şirket, IT eserlerine olan talebin azalmasının bu düşüşün ana nedeni olduğuna inanıyor. Bilinmeyenler için, LG Gram 2023 serisi premium dizüstü bilgisayarları Haziran ayında Hindistan’da piyasaya sürülmüştü. Emsal halde, LG Gram SuperSlim OLED de, markanın bir OLED panel ile en ince dizüstü bilgisayarı olarak bu yılın başlarında piyasaya sürülmüştü.