Oppo yeni kamera sistemini tanıtıyor

Oppo yeni kamera sistemini tanıtıyor

Fransa’da düzenlenen yıllık fotoğrafçılık forumunun ana etkinliğinde, Oppo ve Hasselblad, 2024 yılında çıkacak amiral gemisi telefonları için geliştirdikleri Hasselblad HyperTone kamera sistemini tanıttı. Find X7 serisi ile başlayacak olan bu ortak teşebbüs, estetik çekicilik teknolojisi ve efektlerle donatılmış hesaplamalı fotoğrafçılık alanında öncü olmayı hedefliyor.

Oppo’ya nazaran, HyperTone İmaj Motoru, taşınabilir fotoğrafçılığın yaygın meselelerine, bilhassa de bozulmaya karşı yenilikçi bir tahlil sunuyor. Bu motor, AI takviyeli ham alan gürültü azaltma ve foton matris teknolojisi ile hassas piksel parlaklık düzeltmesi içeriyor. Bu ilerlemelerle birlikte, imaj netliğinde yüzde 30’luk bir artış ve manzara gürültüsünde yüzde 60’lık bir azalma elde ediliyor. Yeni manzara sürece sistemi, ton haritalama denetimini ve dijital negatiflerle manzara birleştirmeyi de kapsıyor.

OPPO ve Hasselblad’dan HyperTone kamera sistemi duyurusu HyperTone kamera sistemi, hem donanım hem de yazılım geliştirmelerini içeren üç ana bileşenden oluşuyor:

Oppo yeni kamera sistemini tanıtıyor

Ana kamera sistemi, artırılmış zum büyütme ve çoklu görüntüleme açıları ile yaratıcılık özgürlüğü sunuyor. Manzara motoru, gelişmiş hesaplamalarla gürültüyü azaltıyor ve imaj netliğini artırıyor. ProXDR ekran, 12 milyon piksel parlaklığa ulaşarak sekiz kat daha yüksek dinamik aralık sunuyor ve böylelikle daha gerçekçi bir çıktı elde ediliyor. Aktiflik sırasında şirket, AI takviyeli gelişmiş renk örneklemesi yeteneklerini sergiledi. Bu yetenekler sayesinde cilt rengi özelliklerinin hakikat bir formda geri kazanılması sağlanıyor ve blooming üzere meseleler ele alınıyor. Ayrıyeten portre çekimlerine daha bariz bir derinlik hissi katılıyor.

Portre fotoğrafçılığında HyperTone kamera sistemi, yüzlerin üç boyutlu görünümünü güçlendiriyor. Cilt rengi örnek bloklarını 2’den 90’a çıkartarak, Oppo cilt rengi özelliklerinin kesin bir onarımını gerçekleştiriyor. Doğal portre bulanıklık motoru, iç gradyanlar aracılığıyla optik bulanık efektlerini taklit ediyor.

HyperTone kamera sistemi, 2024 yılının birinci çeyreğinde piyasaya sürülecek olan Find X7 serisi amiral gemisi telefonlarda birinci defa kullanıcılarla buluşacak. Şirket, Find X7 serisinde dalın en güçlü zoom lensine sahip telefoto modülünün bulunacağını, bu sayede düşük ışık şartlarında daha fazla esneklik sunulacağını ekledi. Find X7 ve X7 Pro’nun sırasıyla Dimensity 9300 ve Snapdragon 8 Gen 3 yonga setleri ile geleceği bekleniyor. HyperTone kamera sistemi tıpkı vakitte OnePlus 12 ve Oppo Reno 11 serisi taşınabilir telefonlarda da yer alacak.