Instagram'dan tarihi yenilik

Instagram’dan tarihi yenilik

Gizlilik, hepimizin arzuladığı lakin nadiren sahip olduğu bir şeydir. Toplumsal medyayı etkin olarak kullanıyoruz ve hayatlarımızı bu platformların kurallarına nazaran yaşıyoruz. Ne yediğimiz, nereye gittiğimiz, ne paylaştığımız, tüm bunlar Instagram üzere platformların denetiminde. Birbirimize ileti gönderebiliyoruz ve cevap vermek istemesek bile, gönderdiğimizin “görüldü” olarak işaretlenmesi bazen rahatsız edici olabiliyor.

İşte kullanıcıların, bu “görüldü” etiketini devre dışı bırakabilecekleri bir özellik talepleri doğrultusunda Instagram nihayet bu özelliği test etmeye başladı. Şirketin yöneticilerinden Adam Mosseri, bu sevindirici haberi, “Geribildirimlerinizi dinledik ve okundu durumunu kapatma özelliği üzerinde testlere başladık. Yakın gelecekte, kullanıcılar bildirileri okuduklarında, bunu diğerlerine göstermek zorunda kalmayacaklar” kelamlarıyla duyurdu.

Instagram’dan tarihi yenilik

Mosseri birebir vakitte bu özelliğin nasıl görünebileceğine dair bir ekran imgesi de paylaştı. Açıkçası bu özelliği, gecikmiş de olsa görmek hayli tatmin edici. Hepimizin ağır olduğu anlar, toplumsal medyada vakit geçirmek istemediğimiz vakitler ve kimsenin bildirisine yanıt vermek istemediğimiz anlar oluyor. Lakin çoğumuz kaba görünmemek için, yalnızca bir “görüldü” iletisi göndermek yerine, bildirilere karşılık yazmayı tercih ediyoruz.

Şu an için Instagram’ın okundu bilgisini kapatma özelliğinin ne vakit kullanıma sunulacağına dair bir bilgi yok. Fakat özellik test etabında olduğuna nazaran, kısa bir müddet sonra bir güncelleme ile platforma ekleneceği beklenen. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde, muhtemelen öteki kullanıcılar da sizin iletilerinizi okuyup okumadıklarını göremeyecekler.