OnePlus 12: Dizaynından performansına her şey

OnePlus 12: Dizaynından performansına her şey

OnePlus, OnePlus 11’in muvaffakiyetinin akabinde en yeni amiral gemisi akıllı telefonu OnePlus 12‘yi tanıtmaya hazırlanıyor. Çin’de 5 Aralık’ta planlanan lansman öncesinde OnePlus 12 hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsamlı bir halde ele alacağım.

Telefon, mevcut dizaynda kıymetli değişiklikler yapmadan, nispeten kolay bir yaklaşım benimsiyor. Cihaz, dikkat alımlı iç detaylandırmalarla birlikte dairesel kamera modülünü koruyor. Marka, klasik saatlerden ilham aldığını belirtiyor; bu, kamera modülünü çevreleyen yivlerde, bir saatin dakika çizgilerine benzeyen formda göze çarpıyor. Güç düğmesi ve ses düğmeleri hala sol tarafta yer alıyor ve sağ tarafta güç düğmesi ve bir ihtar kaydırıcısı bulunuyor.

OnePlus 12, resmi tanıtımlar aracılığıyla Beyaz, Yeşil ve Kaya Siyahı olmak üzere üç renk seçeneği sundu. Bunun yanı sıra, telefonun gerisinde OnePlus One Ceviz Ağacı Sürümü’ne hürmet duruşu olarak bir ahşap dokusu olabileceğini tez eden bir sızıntı da var.

OnePlus 12: Dizaynından performansına her şey

Cihazın ön tarafında, 3168 x 1440 piksel çözünürlüğe ve pürüzsüz bir 120Hz yenileme suratına sahip büyük bir 6.82 inç BOE AMOLED Ekran yer alacak. 2K+ ekran kenarlara gerçek yavaşça kıvrılıyor ve 2160Hz PWM karartma ve elmas formundaki piksel düzenlemesi sayesinde 510 piksel yoğunluğu üzere gelişmiş özellikler içeriyor.

Markaya nazaran, telefon, mevcut amiral gemisi standardının 2400-2600 nit ortasında olduğu düşünüldüğünde, etkileyici bir azamî 4500 nit parlaklık elde ediyor. Aygıta entegre edilen Oppo’nun Display P1 çipi, optimize edilmiş bir görüntüleme tecrübesi için geliştirilmiş kalite ve verimlilik vaat ediyor. Ayrıyeten, daha evvelki sürümlerden daha ince ve daha hassas olan yeni bir ekrana gömülü parmak izi tarayıcısından da bahsediliyor. Son olarak, telefonun ekranı, hayalet dokunuşları ve yanlış dokunuşları ortadan kaldıran OnePlus’ın Yağmur Suyu Dokunuş özelliğine sahip olacak.

Performans ve özellikler açısından, OnePlus 12, Qualcomm cephesinden en son Snapdragon 8 Gen 3 çipi ile güçlendirilecek. İşlemci, yeni çip yapısı ve 3.3GHz’e kadar olan tepe saat suratı sayesinde performansında kimi dikkate paha iyileştirmeler almış. Ayrıyeten, grafik performansını artıran yeni bir Adreno 750 GPU’ya da sahip.

OnePlus 12 AnTuTu v10 Benchmark testinde 2,333,033 puanlık inanılmaz bir skor paylaştı. Bu skor, onu en yeterli performans gösteren akıllı telefonlar ortasında tezli bir pozisyona taşıyacak. Ancak, sürdürülebilir performans ekseriyetle anahtar olduğundan, marka, yüksek güçlü çipi ısınmadan performansını sürdürebilmesi için toplam 38,547mm² alanı kaplayan devasa bir 9140mm² buhar odası soğutma sistemini entegre etmeyi planlıyor.