Nvidia bir sefer daha hakim karşısına çıkacak

Nvidia bir sefer daha hakim karşısına çıkacak

Valeo’nun şikayetine nazaran, NVIDIA’nın şirketinde çalışan bir mühendis olan Mohammad Moniruzzaman, 2022’de her iki firmayla yaptığı toplantı sırasında ekranını paylaşırken ezkaza bilgisayarındaki kaynak kod evraklarını göstermişti. Valeo çalışanları bu durumu çabucak fark etti. Monirüzzaman’ın kusuru kendisine bildirilmeden evvel kodu yazdı ve ekran imajlarını aldı.

Valeo ve NVIDIA’nın, bir üreticinin müşterilerine sunduğu gelişmiş bir park etme ve sürüş yardımı teknolojisi üzerinde birlikte çalıştığını belirtmekte yarar var. Valeo, üreticinin park yardımı teknolojisinin hem yazılım hem de donanım tarafından sorumluydu. Lakin 2021 yılında büyük şirket, park yardımı yazılımını geliştirme ihalesini kazandı. Valeo, davasında, park etme ve sürüş takviye sistemlerini geliştirmesine yardımcı olan eski çalışanının, tescilli teknolojilere maruz kalmasının ve bu teknolojilere erişiminin kendisini NVIDIA için “aşırı değerli” yapacağını fark ettiğini yazdı.

Nvidia bir kere daha hakim karşısına çıkacak

Moniruzzaman’ın, bu gelişmeden kısa bir mühlet sonra “onbinlerce dosyayı” ve 6 GB kaynak kodunu çalmak için ferdî e-postasına Valeo’nun sistemlerine müsaadesiz erişim sağladığı sav ediliyor. Şikayette, birkaç ay sonra Valeo’dan ayrıldığı ve kendisine NVIDIA’da üst seviye bir konum verildiğinde çalınan bilgileri de yanında götürdüğü belirtiliyor. Birebir vakitte Valeo için dahil olduğu proje üzerinde de çalışıyordu, bu nedenle o görüntü konferansta hazır bulunuyordu.

Valeo, eski çalışanının yazılımını çaldığını itiraf ettiğini ve Alman polisinin, meskeni basıldığında Moniruzzaman’ın duvarlarına asılı evrak ve donanımları bulduğunu söyledi. Bloomberg’e nazaran kendisi esasen bir Alman mahkemesinde ticari sırları ihlal etmekten hatalı bulunmuştu ve eylül ayında 14.400 euro ödemesine karar verilmişti.