Elon Musk'ın Filistin dayanağı, X'te 75 milyon dolara patladı

Elon Musk’ın Filistin dayanağı, X’te 75 milyon dolara patladı

Ancak The New York Times‘a nazaran şirketin bu çeyreğe ait kar raporu olağandan farklı görünebilir. The Times’ın gördüğü dahili dokümanlara nazaran 100’den fazla marka ve hatta siyasi adaylar üzere öteki tıptaki reklamverenler web sitesindeki reklamlarını büsbütün duraklattı, düzinelercesi ise kampanyalarını geri çekmeyi düşünüyor. Reklamverenler geri gelmezse X, bu yıl reklam geliri çıkarında 75 milyon dolara kadar kaybedebilir.

Olayların akabinde X’teki reklamlarını süratle çeken markalar ortasında IBM, Apple ve Disney de yer aldı. Lionsgate, reklam kampanyalarını askıya alma nedeni olarak bilhassa Musk’un tweet’ini gösterdi; Ubisoft ise X‘teki reklamlarını geri çeken birinci görüntü oyunu şirketlerinden biriydi.

Elon Musk’ın Filistin dayanağı, X’te 75 milyon dolara patladı

The Times’ın raporuna nazaran Airbnb, X‘te 1 milyon doların üzerinde kıymette reklamı durdurdu. ve Netflix reklamlardan 3 milyon dolar çekti. X ayrıyeten Microsoft’un yan kuruluşlarının kampanyalarını duraklatması nedeniyle reklam gelirinde 4 milyon dolar kaybedebilir. Uber ve Coca-Cola da X’in reklamlarını askıya almayı seçen başka iki tanınmış marka.

Yapılan açıklamada şirket, görüntülediği sayıların ya eski olduğunu ya da “toplam riski pahalandırmak için dahili bir uygulamayı temsil ettiğini” söyledi. Ayrıyeten risk altındaki gelirin sadece 11 milyon dolar civarında olduğu ve kimi reklamverenlerin geri dönmesi yahut reklam harcamalarını artırmasıyla kesin ölçünün dalgalanmaya devam ettiği belirtildi.