Nintendo'nun açıklaması oyunseverleri hüzne boğdu

Nintendo’nun açıklaması oyunseverleri hüzne boğdu

Nintendo’nun yeni oyun konsolu hakkındaki spekülasyonlar ağır bir halde devam ediyor. Söylentilere nazaran “Switch 2” isminde olacağı belirtilen bu konsol hakkında en çarpıcı tezlerden biri, şirketin ikonik 3DS’yi anımsatan çift ekranlı bir aygıt üzerinde çalıştığı istikametinde. Patent müracaatında tanım edildiği formuyla bu aygıt, iki oyunculu bir oyun tecrübesi için ikiye bölünebilir ve elde taşınabilirliğin yanı sıra klasik konsol oyunlarının gücünü birleştirebilir bir özellik sunabilir.

Ancak Nintendo’nun Lideri Shuntaro Furukawa, bu çift ekran tasarımı tezlerini kesin bir lisanla reddetti. Özel bir gelir toplantısında, dolanımdaki raporları “yanlış” olarak nitelendirerek, gelecek konsolu artık üretilmeyen 3DS’nin tasarım özelliklerinden uzaklaştırdı.

Microsoft Activision Blizzard FTC davası ile ilgili dokümanlar, Activision Blizzard’ın yaklaşan konsolun ayrıntılı özelliklerine erişimi olduğunu öne sürdü. Lakin Nintendo, bu türlü bir bilginin Activision Blizzard ya da öbür bir şirketle paylaşılmadığını açıkça reddetti.

Nintendo’nun açıklaması oyunseverleri hüzne boğdu

Oyuncuların ve sanayi gözlemcilerinin ilgisini çeken şey, Nintendo’nun yaptığı patent müracaatının niteliği. Her patent başvurusu bir tüketici eserine dönüşmese de, bir müracaat yapmanın gelecekteki eserlerde bunu uygulama potansiyeli olduğuna işaret ediyor.

Nintendo Switch 2 ile ilgili resmi açıklamalar şu anda kıt; fakat, kesim söylentilerine nazaran, geliştirme kitleri seçilmiş ortaklara dağıtılmış ve 2024’ün ikinci yarısında bir lansman bekleniyor.

Konsolun, gelişmiş grafikler sunabilme potansiyeli dahil olmak üzere NVIDIA’nın DLSS 3.5 teknolojisini destekleyeceği konuşuluyor ve bu bilhassa PS5 ve Xbox Series X’ten ayrılmasını sağlayabilir. Geriye dönük uyumluluk ve gelişmiş makine tahsili yetenekleri de spekülasyon konusu olmakla birlikte, bu bahiste resmi bir onay şimdi sağlanmadı.