NASA, Dinky isimli asteroitin aslında kendi ayına sahip olduğunu keşfetti

NASA, Dinky isimli asteroitin aslında kendi ayına sahip olduğunu keşfetti

Uzay aracı Dinky lakaplı bir asteroit buldu ve onun etrafında dönen daha küçük bir asteroit daha vardı. Yani bu temelde kendi ayı olan bir ay. Buradaki teknik terim ise ikili asteroit çifti.

Keşif, Jüpiter’in önünde ve ardında güneşin etrafında dönen üstte bahsedilen Truva asteroitlerini araştırmadan evvel takımın maharetlerini geliştirmesi için yapılan bir deneme çalışmasıydı. Takım, her iki obje de son derece süratli hareket ederken bile Lucy’nin sondasının bir uzay kayasına başarılı bir biçimde kilitlendiğinden emin olmak istiyordu.

Dinky’ye ve onun daha da küçük uydusuna gelince, NASA bilim adamlarının soruşturma konusunda hala kat etmesi gereken uzun bir yol var zira ilgili bilgilerin sadece üçte biri Dünya’ya döndü. NASA, Dinky’yi ve onun kelamda uydusunu gösteren bir çok imaj yayınladı fakat şimdi gerçek bir data yok.

NASA, Dinky isimli asteroitin aslında kendi ayına sahip olduğunu keşfetti

Ancak yalnızca bu manzaralara bakarak bile bu iki gök cismi hakkında çok şey anlamak mümkün. Dinky, başka ismiyle Dinkinesh’in ana gövdesinde görünür bir ekvator sırtı ve ondan ayrılan ikincil bir sırt çizgisi bulunuyor. Ana asteroit, muhtemelen öbür asteroitlerin sayısız çarpmasının sonucu olarak kraterlerle kaplı.

Araştırmacılar, Dünya’ya yakın asteroitlerin yaklaşık %15’inin şirin küçük bir yörünge arkadaşına sahip olduğunu bulduklarından, ikili asteroit çiftleri aslında pek de az değil. NASA ve bağlı araştırmacılar, iki asteroide biraz daha ışık tutacak renkli imajlar ve spektroskopi de dahil olmak üzere çift hakkında daha fazla data bekliyor.

Bu ortada Lucy, Jüpiter yakınındaki gizemli Truva asteroitlerini araştırmak üzere asıl vazifesine devam edecek.