Moto G ailesi tam 200 milyon adet sattı

Moto G ailesi tam 200 milyon adet sattı

Motorola’nın bütçe dostu akıllı telefonlar ortasında yeni bir periyodu başlatan Moto G modeli, 2013 yılında piyasaya sürüldüğünde büyük bir yenilikti. Bu devirde Google’ın sahip olduğu Motorola, 1GB RAM ve dört çekirdekli işlemci üzere özellikleriyle dikkat çekti. Lenovo’nun idaresi altında da Moto G ailesine yeni modeller eklenmeye devam etti.

Moto G‘nin piyasaya sürülmesinin üzerinden on yıl geçti ve Motorola, bu özel yıldönümünü kutluyor. Motorola, Moto G serisinin son on yılda 200 milyondan fazla satış yaparak büyük bir muvaffakiyete imza attığını belirtiyor.

Moto G ailesi tam 200 milyon adet sattı

İlk iki jenerasyon için (2013-2014) yılda yalnızca tek bir model piyasaya sürülürken, 2015’te hudutlu pazarlar için Moto G Turbo modeli çıktı, fakat bu model ana Moto G 3. Jenerasyon serisinin bir modülü değildi.

4. jenerasyondan itibaren Moto G, her yıl birden fazla modelle gerçek bir telefon ailesi haline geldi. 2021 yılında ise seride yeni bir isimlendirme sistemine gidilerek çeşitli fiyat segmentlerini kapsayacak biçimde genişletildi.

Bununla birlikte, Moto G serisinin başarısı, özellikle Asya pazarlarında Redmi Note ile olan rekabet karşısında gölgede kaldı. Redmi Note serisi, dokuz yıl içinde 338 milyon satış sayısına ulaşarak büyük bir muvaffakiyet elde etti. Asya pazarlarında Redmi Note ile rekabette geride kalan Moto G, Latin Amerika’da hala popülerliğini koruyor.