Microsoft'tan ChatGPT yasağı!

Microsoft’tan ChatGPT yasağı!

Şirket, kuralı web sitesinde duyurdu ve kurumsal aygıtların AI sohbet robotuna erişmesini engelledi. Geçmişte birçok teknoloji şirketi ChatGPT’nin dahili kullanımını yasaklamış olsa da Microsoft’un OpenAI’nin en büyük ve en önde gelen yatırımcısı olduğu göz önüne alındığında tıpkı şeyi yapması mutlaka merak uyandırıcıydı.

Ocak ayında Microsoft, ChatGPT’nin geliştiricisine geçmişte şirkete 3 milyar dolar akıttıktan sonra önümüzdeki birkaç yıl içinde 10 milyar dolar yatırım yapma kelamı verdi. Bing’in sohbet robotu üzere eserleri için kullanıma sunduğu yapay zeka dayanaklı araçlar da OpenAI’nin geniş lisan modelini kullanıyor.

Microsoft’tan ChatGPT yasağı!

Ancak Microsoft’un notunda “şirketin OpenAI’ye yatırım yaptığı ve ChatGPT’nin uygunsuz kullanımı önlemek için yerleşik güvenlik tedbirlerine sahip olduğu hakikat olsa da, web sitesi tekrar de üçüncü taraf bir harici hizmettir” dediği bildirildi. ” Çalışanlara “dikkatli davranmaları” tavsiyesinde bulunan şirket, bunun AI imaj oluşturucu Midjourney dahil olmak üzere öbür harici hizmetler için de geçerli olduğunu ekledi.

ChatGPT’nin Microsoft yasağı beklenmedikti lakin tıpkı vakitte süratliydi. CNBC, öyküsünü yayınladıktan sonra Microsoft’un sohbet robotuna erişimi süratle geri getirdiğini söylüyor. Ayrıyeten, sohbet uygulamasını ve Canva tasarım yazılımını engellediğini söyleyerek tavsiye evrakındaki lisanı kaldırdığı da bildirildi. Bir şirket sözcüsü haber kuruluşuna, tavsiye niteliğinde açıkça ChatGPT’den bahsedilmesine karşın yasağın bir kusur olduğunu ve Microsoft’un kusurunu fark eder etmez erişimi geri getirdiğini söyledi. Sözcü, “LLM’ler için uç nokta denetim sistemlerini test ediyorduk ve bunları ezkaza tüm çalışanlar için etkinleştirdik” dedi.