Call of Duty: Warzone hilecileri “uyarmak” için paraşütlerini kesecek

Call of Duty: Warzone hilecileri “uyarmak” için paraşütlerini kesecek

Hileyi önlemek için yaptıkları bu son atılım şimdiye kadarki en komik atak olabilir. Geliştiriciler, Splat isminde, uygun halde isimlendirilmiş, bir özelliği duyurdular. Bir hileci konuşlandığında, sistem orta sıra paraşütünü devre dışı bırakacak ve onları düşene kadar savuracak.

Bu, hile yapan bireye olabildiğince fazla dikkatçekmek için tasarlandı; geliştiriciler, kimin sistemle oynamaya çalıştığının “hemen muhakkak olacağını” söylüyor zira birinin gökten süratle düşmesini gözden kaçırılması güç. Stüdyo geçmişte de bu hilecilerle özel olarak ilgilendi, onları data toplamaları için oyunda tuttular yahut aşağıda detayları verilen başka usullerin yanı sıra basitçe ortadan kaybolmalarını sağladılar. Geliştiriciler bu yeni aracın daha “eğlenceli” olduğunu söylüyor.

Call of Duty: Warzone hilecileri “uyarmak” için paraşütlerini kesecek

Sistemin oyuncuyu konuşlandırılmadan evvel hileci olarak işaretlemesine gerek bile olmayacak. Yere ulaştıklarında yakalanırlarsa yazılım birebir etkiyi yaratmak için bir sonraki atlamayı hızlandıracak. Örneğin, kolay bir tavşan atlaması, “onları anında ortadan kaldırmak” için 10.000 fitlik bir düşüşe dönüşecek. Tüm hile tersi tedbirler üzere, Splat da normal oyuncular için rastgele açılmayacak ve öteki bir oyuncunun raporuyla etkinleştirilmeyecek. Makine tahsili algoritmalarının devreye girmesi için doğrulanmış kuşkulu davranışların tespit edilmesi gerekecek.

Programcılar, gelecekte tartışılacak olan “birçok yeni numara” geliştirdikleri için bunun yalnızca başlangıç olduğunu söylüyorlar. Bu hedefle Splat, hile tersi en son tedbir. Geçmişte hile yapanların rakiplerini görmesi engelleniyordu yahut sistem gerçek oyuncuları kopyalayarak onların başını karıştırıyordu. Bunlar başarısız olduğunda da oyun silahlarını elinden alıyordu. Yeni çıkan Call of Duty: Çağdaş Warfare III‘ün bu yeni Splat sistemine erişim sağlayıp sağlayamayacağını ise şimdi bilmiyoruz.