Microsoft, AI hizmetlerini desteklemek için özel tasarlanmış çipler kullanacak

Microsoft, AI hizmetlerini desteklemek için özel tasarlanmış çipler kullanacak

Şirket, Microsoft Ignite’taki çalışmalarının meyvelerini Azure Maia AI Hızlandırıcı ve Azure Kobalt CPU’yu göstererek tanıttı.

Şirket, Azure Maia hakkında geri bildirim almak ve şirketin modellerini test emeliyle kullanmak için OpenAI’ye başvurdu. OpenAI CEO’su Sam Altman, güncellenen Microsoft Azure’un tıpkı vakitte gelişmiş modelleri eğitme ve bunları müşteriler için daha uygun fiyatlı hale getirme fırsatı da sağlayacağını söyledi.

Microsoft, AI hizmetlerini desteklemek için özel tasarlanmış çipler kullanacak

Özel tasarlanmış çipler, üçüncü taraf seçeneklerine güvenmek yerine Microsoft’un altyapısını daha da optimize edebilir. Şirketin bir blog gönderisinde şöyle açıklanıyor: “Tıpkı bir konut inşa etmenin her tasarım seçimini ve detayını denetim etmenize imkan sağlaması üzere, Microsoft da konutta yetiştirilen çiplerin eklenmesini, her öğenin Microsoft bulut ve yapay zeka iş yüklerine nazaran uyarlanmasını sağlamanın bir yolu olarak görüyor. Çipler, mevcut Microsoft data merkezlerinin içine kolaylıkla sığacak halde özel olarak tasarlanmış raflar içine yerleştirilen özel sunucu kartlarına yerleştirilecek. Donanım, yeni yetenek ve fırsatların kilidini açmak için birlikte tasarlanan yazılımla el ele çalışacak.”

Şirket, Microsoft Azure’un en büyük dahili yapay zeka iş yüklerinden kimilerine güç sağlamak için yeni Maia 100 Yapay Zeka Hızlandırıcıyı kullanmayı planlıyor. Microsoft, hem hızlandırıcının hem de Azure Kobalt CPU’nun verimliliği ve performansı artıracağını sav ediyor. Çipler, Microsoft Copilot (artık Bing Chat’i de kapsıyor) ve Azure OpenAI Hizmeti üzere hizmetleri desteklemek üzere gelecek yılın başında Microsoft’un data merkezlerine gidecek.