Meta ihbarcısı söz verdi

Meta ihbarcısı söz verdi

Frances Haugen’in 2021’de Kongre’ye Meta’nın kimi güvenlik problemlerini nasıl çözebileceğini anlattığı gün, Facebook’ta Muhafaza ve Bakım’ın eski mühendislik yöneticisi Arturo Béjar, CEO Mark Zuckerberg ve öbür yöneticilere platformun gençlere verdiği ziyanlarla ilgili bir e-posta gönderdi.

İki yıl sonra Béjar, Senato Yargı komitesinin “Sosyal Medya ve Gençlerde Ruh Sıhhati Krizi” başlıklı duruşmasının tek şahidiydi. Béjar sözünde, bu yılın başlarında Meta’nın üst kademelerine gönderdiği e-postalarla ilgili tabir vermek üzere mahkeme celbi aldığını tez etti.

Béjar, Kapalılık, Teknoloji ve Hukuk Alt Komitesi’ndeki konuşmasında “Meta, kullanıcıların, bilhassa de çocukların platformda yaşadığı zararın seviyesini ve sıklığını kamuoyuna yanlış aktarmaya devam ediyor.” dedi. “Ve şimdi bu ziyanları azaltmak ve çocukları korumak için bir amaç belirlemediler. Artık halkın ve ebeveynlerin bu ‘ürünlerin’ neden olduğu zararın gerçek seviyesini anlamalarının ve genç kullanıcıların bunu rapor edecek ve ortadan kaldıracak araçlara sahip olmasının vakti geldi. “

Meta ihbarcısı söz verdi

Béjar, Instagram ve şirket içi araştırma takımlarının, gençlerin “büyük problem ve istismarla” uğraştıklarını gösteren datalar topladığını sav etti. Lakin senatörlere, “üst seviye idare, kullanıcıların yaşadığı zararın büyüklüğünü olduğundan az gösteren dataları açıklıyordu” dedi.

Béjar, sözünün Kongre’yi genç kullanıcıların çevrimiçi güvenliğine ait “üzerinde çalıştıkları maddeyi geçirmeye” teşvik etmesine yardımcı olacağını umuyor. İki yıl evvel de Haugen, Instagram’ın “gençlerin kıymetli bir kısmı için zararlı” olduğunu belirten bir Facebook araştırmasını açıklamıştı. Artan incelemeler Meta’nın Instagram’ın çocuklara yönelik bir sürümü üzerinde çalışmayı durdurmasına neden oldu.