Meta, Çin merkezli dev toplumsal ağları ifşa ediyor

Meta, Çin merkezli dev toplumsal ağları ifşa ediyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi olan Meta, Çin merkezli 4,700’den fazla uydurma hesabın kapatıldığını açıkladı. Bu sofistike operasyonda kullanıcılar, Amerikalı üzere davranarak ABD siyaseti ve ABD-Çin münasebetleriyle ilgili kutuplaştırıcı içerikler yayıyordu.

Meta’nın üç aylık tehdit raporunda ayrıntılandırılan bu hesaplar, Nancy Pelosi, Gretchen Whitmer, Ron DeSantis, Matt Gaetz ve Jim Jordan üzere figürleri taklit ediyordu. Dikkat alımlı bir formda, ağ ideolojik bir tutarlılık göstermiyordu ve kürtaj ve ABD-Çin bağları üzere bahislerde çelişen görüşleri sergiliyordu.

Şirketin moderasyon kuralları, uydurma kimlikler kullanarak kullanıcıları yanıltmaya çalışan hesap kümelerinin “koordineli uydurma davranışlarını” açıkça yasaklamaktadır. Çin ağı, gerçek kullanıcılar ortasında yayılmadan Meta tarafından tespit edilip durduruldu.

Bu açıklama, Meta’nın yalnızca bu yıl içinde Çin’den gelen beş koordineli tesir ağını kaldırmasının akabinde geldi. Toplam 4,789 uydurma hesap, ulusal siyaset ve Çin ile ilgili bir kampanyada yer aldı, Çin’i övdü, eleştirenleri eleştirdi ve ABD siyasetçilerinin gerçek çevrimiçi gönderilerini taklit etti.

Meta, Çin merkezli dev toplumsal ağları ifşa ediyor

Meta’nın global tehdit istihbaratı başkanı Ben Nimmo, yabancı tehdit aktörlerinin yaklaşan seçimler öncesinde insanları gaye aldığı için uyanık olmanın kıymetini vurguladı. Meta’nın en son güvenlik raporuna ait bir brifingde Nimmo, Çin’den kaynaklanan aldatıcı çevrimiçi kampanyaları vurguladı ve bu kampanyaların 2024 ABD seçimlerini ve ötesini etkileme niyetleri konusunda özel bir ikazda bulundu.

Özellikle, Meta bu ağların kaynağını Çin’e kadar takip etti fakat bunları açıkça Çin hükümetine atfetmedi. Bu vahiy, yabancı aktörlerin büsbütün özgün içerik oluşturmak yerine gerçek politik tartışmalardan yararlanmak için stratejilerini uyarladığı çevrimiçi tesir operasyonlarının evrilen görüntüsünü vurguluyor.

Rusya bu cins ağların en yaygın kaynağı olmaya devam ederken, bilhassa Ukrayna’ya karşı savaşına takviye azaltmaya odaklanmışken, Rus kampanyalarında dikkate paha bir değişiklik oldu. Rusya merkezli kampanyalarla ilişkilendirilen web siteleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin imajını zedelemek için Hamas ve İsrail ortasındaki çatışmayı sömürmeye odaklanan bir tarafa kaydı.

Meta, aldatıcı kampanyalarla gayret etmeye devam ederken, bu açıklama, Çin ile bağlantıların merkezi bir seçim konusu haline gelmesiyle tesir operasyonlarının potansiyel dönüşü hakkında tasaları artırıyor. Seçim kampanyalarının ağırlaşmasıyla, yabancı aktörlerin kendi gayelerine ulaşmak için gerçek tartışmaları kullanabileceği öngörülüyor.