Mark Zuckerberg, Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerin AI yeteneklerini sergiledi

Mark Zuckerberg, Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerin AI yeteneklerini sergiledi

Meta, kaynaklara nazaran yakında Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerini piyasaya sürecek. Facebook’un sahibi olduğu Meta, AI (yapay zeka) fonksiyonelliğiyle donatılmış yeni akıllı gözlüklerini tanıttı. Şirket, ABD’deki birtakım kullanıcıların “Hey Meta” sanal asistanını etkinleştirebileceğini duyurdu. Bu asistan, gözlük kamerası ve mikrofonlarını kullanarak kullanıcının görüş alanındaki objeleri değerlendirip yorumlayacak.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’da paylaştığı bir görüntüde Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerinin AI fonksiyonelliğini gösterdi. Zuckerberg, aygıtın multimodal AI (çoklu modlu yapay zeka) üzerinde test edildiğini belirtti. Çoklu modlu AI teknolojisi, aygıtın hem görmesini hem de duymasını sağlıyor. Instagram Reels görüntüsünde aygıtın etkileyici AI performansı gösterildi. CEO, “Hey Meta”nın, gördüklerini tanım ederek ve gerekli ayrıntıları seçerek ne giyileceği konusunda bile tavsiyelerde bulunabileceğini söyledi. Ray-Ban akıllı gözlüklerdeki Meta AI test kademesi, ABD’de erken erişim programı aracılığıyla başlatılacak.

Mark Zuckerberg, Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerin AI yeteneklerini sergiledi

Meta, tüm Ray-Ban Meta aygıtlarında ABD’de gerçek vakitli bilgi sorma özelliğini de yaygınlaştırıyor. Bu teşebbüs kısmen Bing tarafından destekleniyor. Modeller, Meta online mağazalarında Meta Wayfarer ve Meta Headliner olarak sunuluyor ve her biri 299 dolar fiyat etiketiyle satışa çıkıyor. Her iki seçenek de mat siyah, parlak, parlak kot ve parlak karamel üzere yedi renk seçeneğiyle sunuluyor. Lensler ise şeffaf, yeşil, kehribar, mavi yahut kahverengi seçeneklerine sahip. Şeffaf lens seçeneği mavi ışık filtresi ile yahut filtresiz olarak geliyor.

Meta, AI özelliklerine sahip Ray-Ban Meta akıllı gözlüklerin ön sürümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu, ABD’deki seçilmiş kullanıcılara sunulacak. Tam sürüm optiklerin daha sonra sağlanması bekleniyor.