Kesinlikle bunu yapın yoksa Google hesabınız 1 Aralık'ta silinebilir

Kesinlikle bunu yapın yoksa Google hesabınız 1 Aralık’ta silinebilir

Google, 1 Aralık 2023’ten itibaren en az iki yıldır faal olmayan hesapları silmeye başlayacak. Şirket, bunu kapalılık nedenleriyle ve hiç elbet sunucularında yer açmak için yaptığını söylüyor.

Mayıs 2023’te Google, “Bir hesap uzun bir müddet kullanılmadıysa, ele geçirilme mümkünlüğü daha yüksektir” dedi. “Bunun nedeni, unutulan yahut gözetimsiz bırakılan hesapların çoklukla eski yahut yine kullanılmış şifrelere bağlı olmasıdır.” Terk edilmiş hesapların “2 adımlı doğrulama kurulumuna sahip olma mümkünlüğünün faal hesaplara nazaran en az 10 kat daha az” olduğunu da ekledi.

Mutlaka bunu yapın yoksa Google hesabınız 1 Aralık’ta silinebilir

Google, silinmeden evvel, aktif olmayan hesaba gönderilen e-postalar ve ayarlanmış olması şartıyla öteki bir e-posta aracılığıyla kullanıcıları uyaracak. Google, siyasetin sadece şahsî hesaplar için geçerli olduğunu, iş yahut eğitim hesapları için geçerli olmadığını söyledi. YouTube görüntüleri yüklenmiş olanlar, etkin fiyatlı aboneliği olanlar yahut ikram kartları bulunanlar da dahil olmak üzere kimi hesaplar silinmekten muaf tutulacak. Mayıs ayında, silme sürecinin daha evvel hiç kullanılmamış hesaplardan başlayacağı söylenmişti.

Silmeyi durdurmak için aktif olmayan hesapta oturum açmanız ve kimi hizmetlere (e-posta okuma yahut gönderme, Google Drive’ı kullanma, YouTube görüntüsü izleme vb.) erişmeniz gerekiyor. Google Fotoğraflar’da kayıtlı rastgele bir şey varsa Google’ın bu hizmet için farklı bir siyaseti olduğundan, bilhassa bu içeriğe erişmek isteyebilirsiniz. “Google Fotoğraflar’da iki yıl yahut daha uzun mühlet etkin değilseniz tüm içeriğiniz silinebilir” sözü yer alıyor.

Google bu siyasette yalnız değil; Microsoft da 2019’dan bu yana iki yıldır faal olmayan Hotmail hesaplarını sildi.