İşte dünyanın birinci sonarlı AR gözlüğü!

İşte dünyanın birinci sonarlı AR gözlüğü!

Cornell grubu, küçük bir sonar sistemine sahip bir gözlük taktı ve bedenin hareketini yakalamak için kameralar yerine akustik sinyallerin nasıl kullanılabileceğini gösterdi.

Ekip Cornell Chronicle’a sonarın sırf pil tüketimi açısından daha verimli olmakla kalmayıp, birebir vakitte kulaklıkların dışarıya bakan kameralarının getirdiği saklılık risklerini de ortadan kaldıracağını söylüyor. Yakın vakitte yayınlanan bir makaleye nazaran, PoseSonic ismi verilen sistem, akustik sinyalleri göndermek ve almak için iki çift mikrofon ve hoparlör kullanıyor. Derin öğrenme modellerinin yardımıyla, bu sinyaller bedenin üst kısmından yansırken, dokuz farklı noktada (omuzlar, dirsekler, bilekler, kalçalar ve burun) 3 boyutlu pozları kestirim edebiliyor.

İşte dünyanın birinci sonarlı AR gözlüğü!

Ekip bunu hem laboratuvarda hem de “yarı doğada” test etti ve çevresel gürültüden değerli ölçüde olumsuz etkilenmediğini buldu. Kıdemli muharrir Cheng Zhang, Cornell Chronicle’a bu teknikle “vücut üzerinde daha az alet kullanıyoruz, bu da daha pratiktir ve pil performansı günlük kullanımda kıymetli ölçüde daha iyidir” dedi.

Araştırmacılar, artırılmış ve sanal gerçeklikteki potansiyel kullanımına ek olarak, sonarın beden hareketleri hakkında daha detaylı bilgi yakalayarak daha güzel sıhhat takibi sağlayabileceğini söylüyor. Şu anda sadece gövdenin üst kısmı kapalı; VR bacakları elimizden kaçmaya devam ediyor.