İşte Android dünyasının en çok kullanılan işletim sistemi!

İşte Android dünyasının en çok kullanılan işletim sistemi!

Android, dünya genelinde en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biridir. Yalnızca akıllı telefonlar ve tabletlerde değil, kafe otomasyon sistemlerinde bile bu işletim sistemini görmek mümkün. Lakin Android’in iOS üzere tek bir sürüme sahip olmaması, yani aygıtların farklı Android sürümlerine sahip olması, kullanıcıların güncelleme konusundaki problemlerini ortaya çıkarıyor. Bilhassa Android 9’un kullanım oranının %11’e yaklaşmasına karşın, Android 13‘ün en tanınan sürüm haline gelmesi dikkat çekiyor.

Güncellemeler konusunda Android telefon üreticilerinin yetersiz kaldığını söylemek aldatıcı olmazdı. Lakin bu sorunu çözmek için Google ve üreticiler, kullanıcıların uzun müddettir lisana getirdiği bu sorun üzerinde çalışmalar yürütüyor. Google’ın son açıkladığı Android sürüm dağılım istatistiklerine baktığımızda, Android 13’ün en tanınan sürüm olduğunu görüyoruz. Son beş ayda pazar hissesini %15’ten %22,4’e çıkarmayı başardı. Bu, yalnızca yeni satılan telefonlarda değil, mevcut modellerde de bu güncellemelerin yapıldığı manasına geliyor.

İşte Android dünyasının en çok kullanılan işletim sistemi!

Android 12‘nin pazar hissesi, %16,3’ten %15,8’e düştü. Ayrıyeten epeyce tanınan olan Android 11‘in pazar hissesi da %23,1’den %21,6’ya geriledi. Android’in en büyük problemlerinden biri, güncellemelerin yapılmamış aygıtların kullanılmaya devam edilmesidir. Bu durum, yalnızca kullanıcıları hayal kırıklığına uğratmakla kalmıyor, birebir vakitte güvenlik açıklarına da neden oluyor. İşte öteki sürümlerin pazar hissesi:

Android 10: %17,8’den %16,1’e geriledi.

Android 9: %11,9’dan %10,5’e düştü.

Android 8.1: %6,1’den %5,4’e düşüş gösterdi.

Android 8: %2,2’den %1,9’a geriledi.

Android 7.1 ve Android 7: Her ikisi de %1,5’ten %1,3’e düştü.

Android 6: %2,3’ten %1,9’a düştü.

Android 5.1: %1,5’ten %1,2’ye geriledi.

Android 5: %0,3’ten %0,2’ye düştü.

Android 4.4: %0,5’ten %0,4’e geriledi.

Sonuç olarak, Android işletim sisteminde sürümler ortası dağılımın daha istikrarlı bir halde gerçekleşmesi için hem Google’ın hem de aygıt üreticilerinin önemli çalışmalar yapması gerekiyor. Bu, hem kullanıcıların daha inançlı bir tecrübe yaşamasını sağlayacak hem de Android ekosisteminin daha stabil bir yapıya kavuşmasını destekleyecek.