iPhone üreticisi Foxconn, Hindistan'a 1.5 milyar dolar yatırım yapıyor

iPhone üreticisi Foxconn, Hindistan’a 1.5 milyar dolar yatırım yapıyor

Hindistan, teknoloji üretiminde global bir merkez haline gelme yolunda istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Bilhassa pandemi sonrasında şirketlerin ağır yatırım yapması, Apple için hayati kıymet taşıyor. Şirket, mümkün gelecekteki problemlerden kaçınmak için üretiminin bir kısmını Çin’den taşımayı hedefliyor. Bu bağlamda, Apple için iPhone üreten Tayvanlı şirket Foxconn, üretim yerlerini çeşitlendirmek için Hindistan’a 1.5 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. İşte detaylar…

Foxconn, Hindistan’daki yatırım uğraşlarını sürdürüyor. Daha evvel şirketin bölgeye 600 milyon dolar yatırım yapma taahhüdünden ve 13.000 bireye iş imkanı yaratmasından bahsetmiştik. Artık ise Foxconn, “Hon Hai Technology” isimli yan kuruluşu aracılığıyla, operasyonel gereksinimlerini karşılamak gayesiyle belirtilmemiş bir yapı projesi için Hindistan’a 1.5 milyar dolar üzerinde yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Lakin, menkul değerler evraklarında daha fazla detay verilmedi ve Foxconn sözcüsü sorulara cevap vermedi.

Maalesef şu an için elimizdeki bilgiler bunlar. Fakat birtakım eğitimli kestirimler yapabilir ve biraz spekülasyon yapabiliriz. Bildiğiniz üzere, 1.5 milyar dolar, Foxconn için bile kıymetli bir ölçü. Bu başlangıç noktasından yola çıkarak, bahsedilen yapının bir fabrika olarak kullanılması muhtemel görünüyor.

iPhone üreticisi Foxconn, Hindistan’a 1.5 milyar dolar yatırım yapıyor

Ayrıca, Apple’ın planları ortasında bölgedeki üretimi artırmak da var. Bu nedenle, Tayvanlı şirketin bu talepleri karşılaması gerekiyor, aksi takdirde değerli bir müşteriyi kaybetme riski var. Alışılmış, siyasi bir tarafı de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Muhtemelen biliyorsunuzdur, Çin ve Tayvan tam olarak en yeterli dostlar değil. Ortak iş çıkarları büyük çatışmaları engellese de, bu işbirliğinin ne kadar süreceği bilinmeyen.

Foxconn için, üretimin değerli bir kısmını Çin’de tutmak en akla yatkın karar olmayabilir. Bunlar büsbütün şahsî fikirler ve şirketlerin amaçlarıyla uyuşmayabilir. Şimdilik yapabileceğimiz tek şey, tesisteki amaçlanan kullanımı beklemek ve görmek. Sızıntılar, bu konuda bize daha fazla bilgi sağlayacak, elbet.