Huawei P70 Arka, Sony IMX989 sensörü ile sanatsal çekimler vadediyor

Huawei P70 Arka, Sony IMX989 sensörü ile sanatsal çekimler vadediyor

Huawei, kendi üretimi olan HiSilicon Kirin 9000s yonga seti ile güçlendirilmiş Mate 60 serisinin lansmanının akabinde tekrar alanlara döndü. Şirketin 2024 için P70 serisi üzerinde çalıştığı söylentileri var. Bu akıllı telefonlar hakkında pek fazla bilgi yok. Fakat muteber bir kaynağa nazaran, serinin en üst modelinde kullanılacak olan kamera sensörü ve lens tipi hakkında birtakım bilgiler öğrenildik.

Huawei P60 Serisi üzere, Huawei P70 serisinin de üç aygıttan oluşması bekleniyor. Bu aygıtlar resmi olarak Huawei P70, Huawei P70 Pro ve Huawei P70 Arka olarak isimlendirilecek.

Huawei P70 Arka, Sony IMX989 sensörü ile sanatsal çekimler vadediyor

Analist Ming-Chi Kuo’ya nazaran, serinin en üst modeli olan P70 Arka, 1 inç Sony IMX989 sensörüne sahip olacak. Değerlisi, bu kamera sensörü, 1G6P cam-plastik hibrit bir lens ile eşleştirilecek. Bu cins bir lense (1G3P) sahip piyasadaki tek öbür akıllı telefon iPhone 15 Pro Max. Aygıt, tetraprizm zoom kamerası için kelam konusu lensi kullanıyor.

Cam-plastik hibrit lensler daha sağlam ve daha güzel optik performans sunuyor. Largan ve Sunny Optical, bu cins lenslerin önde gelen üreticileri ortasında yer alıyor.

Huawei’nin kullanacağı 1G6P lens, prototip etabında yaklaşık 12 dolar maliyetle geliyor. Lakin, seri üretimde maliyetin randıman oranlarındaki artışla 6-7 dolara düşmesi bekleniyor. Öbür akıllı telefon markalarının da Apple ve Huawei’nin öncülüğünde cam-plastik hibrit lens kullanımını benimsemesi bekleniyor. Huawei P70 serisinin 2024 Mart’ında, Xiaomi 14 Ultra ve Vivo X100 Ultra’nın Nisan ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.