iPhone 16'nın bu özelliği hayli konuşulacak

iPhone 16’nın bu özelliği hayli konuşulacak

Akıllı telefonlar, bilhassa Snapdragon 8 Gen 3 ve Apple A17 Pro üzere işlemci teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde giderek daha güçlü hale geliyor. Birkaç yıl öncesine kadar, bu aygıtlardaki temel menü geçişleri bile besbelli bir biçimde yavaştı. Fakat bugün, akıllı telefon performansı, çağdaş oyun konsollarıyla rekabet edebilecek seviyeye ulaştı. Bu, abartı değil; örneğin, iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max, talepkar PC ve konsol oyunlarını rahatlıkla işleyebiliyor. Bu performans artışının devam etmesi bekleniyor, lakin bunun bir dezavantajı var: çok ısınma. Apple’ın bu sorunu çözmek için iPhone 16 serisine grafen soğutma teknolojisi entegre etmeyi planladığı bildiriliyor. İşte detaylar…

iPhone 15 Pro modelleri, etkileyici performanslarıyla tanınıyor. Fakat bu güç, kullanıcıların aygıtları elde tutarken rahatsız edici derecede ısınma meseleleri yaşamasına neden oluyor. Kimi kullanıcılar, ağır ısı nedeniyle telefonlarını pişirme aracı olarak kullanmaktan latife bile yapmış. Bu sıkıntılar çoklukla Instagram Reels izlerken üzere hafif vazifeler sırasında ortaya çıkmıyor, lakin iOS 17’deki birtakım optimizasyon meselelerinin çok ısınmaya katkıda bulunduğuna inanılıyor.

iPhone 16’nın bu özelliği epey konuşulacak

Neyse ki, Apple bu ısınma problemlerini çözmek ve önümüzdeki iPhone 16 serisinde bu meselelerin yaşanmasını engellemek için faal olarak çalışıyor.

Duyumcu KosutamiSan’a nazaran, Apple ısınma sıkıntısını çözmek için iPhone’lara bir grafen bloğu ekleyecek. Şirketin faal soğutma teknolojisi kullanmayacağını vurgulamak istiyorum. Yani iPhone’larda fan tabanlı soğutma olmayacak. Bunun yerine, kusursuz bir ısı iletkeni olan grafen, işlemciden gelen ısıyı emerek sıcaklığın denetim dışına çıkmasını engelleyecek.

Grafen, kusursuz ısı iletkenliğine sahip bir gereçtir. Oda sıcaklığında grafenin termal iletkenliği 5000 watt/metre-kelvin’dir. Bu, bakırın yaklaşık 2 katı ve gümüşün 3 katıdır. Grafen soğutma mantıklı bir tahlil olsa da, yapılacak tek şey bu değil. Apple, her yıl işlemcilerini daha güçlü ve verimli hale getirmeye devam ediyor.

Bir akıllı telefonun grafenle soğutulması örneğini düşünün; bu, evvelki modele nazaran daha süratli giden fakat daha az yakıt tüketen bir otomobil üzere bir şey. Daha güçlü olmasına karşın, işlemci daha az güç tüketiyor ve ısınma sorunu bir ölçü azalıyor. Ne yazık ki, bunların hepsinin iPhone 16 için kâfi olup olmadığı bilinmeyen. Apple’ın Eylül’e kadar ne başaracağını görmek için 10 aylık bir süremiz var.