iPhone 16 ve 16 Plus'ın ekranı tekrar hayal kırıklığı yaratacak

iPhone 16 ve 16 Plus’ın ekranı tekrar hayal kırıklığı yaratacak

Apple’ın yakında piyasaya süreceği iPhone 16 serisi, teknoloji devinin tercih ettiği nedenlerden çok, hayli dikkat çekiyor. Dedikodulara nazaran, hem iPhone 16 hem de 16 Plus modelleri, birçok öteki amiral gemisi akıllı telefon tarafından sunulan 120Hz standartına nazaran geride kalarak 60Hz ekran yenileme suratına sahip olacak.

Bu karar, iPhone 15 serisinin piyasaya sürülmesinden bu yana tartışma konusu olmuştu. iPhone 15 serisi de tıpkı 60Hz yenileme suratına sahipti. Dinamik Adacık tasarımı üzere yeniliklere karşın, Apple, standart iPhone modellerinde ekran yenileme suratını yükseltmek konusunda tereddütlü görünüyor.

Güney Kore teknoloji sitesi Naver ve Twitter’da duyumcu @Tech_Reve üzere çeşitli kaynaklardan sızan bilgilere nazaran, iPhone 16 serisi bu açıdan bir güzelleşme görmeyecek. Ekran analisti Ross Young’ın iddiaları de bu bilgilerle uyumlu. Young, Apple’ın standart modellerinde yüksek yenileme süratli ekranları fakat 2025’e kadar tanıtmayabileceğini öne sürüyor.

iPhone 16 ve 16 Plus’ın ekranı tekrar hayal kırıklığı yaratacak

iPhone 16 serisinin söylentiye nazaran ekran boyutları, standart model için 6.12 inç ve Plus varyantı için 6.69 inç olarak belirtiliyor. Buna karşılık, Pro modellerinin mevcut amiral gemisi akıllı telefon trendlerine uygun olarak, 120Hz yenileme suratına sahip biraz daha büyük ekranlarla gelmesi bekleniyor.

Apple’ın bu kararı, bilhassa Samsung ve Google üzere rakiplerinin amiral gemisi modellerinde, hatta Pixel 7a üzere bütçe dostu varyantlarda bile daha yüksek yenileme suratlarını benimsemiş olmaları göz önüne alındığında şaşırtan. Moto’nun orta bütçe segmentinde bile 144Hz ekranlar sunduğu bir devirde, iPhone 16 ve 16 Plus üzere premium modellerin 60Hz yenileme suratında ısrar etmeleri, mevcut akıllı telefon piyasasında dışa düşmelerine neden oluyor. 60Hz yenileme suratı başlı başına makus değil, lakin son vakitlerde piyasaya sürülen amiral gemisi aygıtlarda bulunan standartlara nazaran bariz bir halde düşük.

Yenileme hızını yükseltme konusundaki bu tereddüt, maliyet faktörleri ve mümkün pil ömrü ticaretleri üzere etkenlerden kaynaklanıyor olabilir. Lakin, kullanıcıların yeni modellerden daha akıcı ve daha süratli bir tecrübe beklediği bir durumda, bu değerli bir tartışma noktası olarak kalmaya devam ediyor. Sanayi daha pürüzsüz ve daha dinamik ekranlara hakikat ilerlerken, Apple’ın yaklaşan modellerinde 60Hz yenileme suratına bağlı kalması, rakiplerinin gerisinde kaldığı biçiminde algılanabilir.