iPhone 12 küçük yenilenmiş haliyle geri geliyor

iPhone 12 küçük yenilenmiş haliyle geri geliyor

Apple, Eylül 2022’de iPhone 14 serisini piyasaya sürdüğünde, iPhone 12 küçük modelini üretimden kaldırdı. Lakin şirket, bu modeli bir müddet daha ABD web sitesinde yenilenmiş (refurbished) olarak satmaya devam etti. Yenilenmiş iPhone 12 küçük, birinci olarak Temmuz 2022 sonlarında, yani aygıtın üretimden kaldırılmasından aylar evvel satışa sunuldu. Ancak o devirde yalnızca 128GB’lık versiyonu mevcuttu.

Şimdi, bir yıldan fazla bir müddet sonra, Apple yenilenmiş iPhone 12 küçük modelini, bu defa 256GB depolama alanı ile ve daha ucuz bir fiyatla ABD web sitesinde tekrar stoklara ekledi. Şu an için Apple’ın resmi olarak satışını yaptığı tek iPhone küçük akıllı telefon bu model ve maalesef yalnızca ABD’ye özel.

iPhone 12 küçük yenilenmiş haliyle geri geliyor

Apple, 2020 sonbaharında iPhone 12 serisiyle birinci 5G dayanaklı iPhone’larını piyasaya sürdü. Bu seri birebir vakitte ‘mini’ modelini de birinci sefer tanıttı. Kullanıcılar, küçük ekranlı telefonların geri dönüşünü takdir etmelerine karşın, piyasa tercihleri ekseriyetle büyük ekranlı telefonlardan yana. Bu yüzden iPhone 12 küçük ve onun halefi iPhone 13 küçük’ün satışları, standart ve pro modellere kıyasla düşük kaldı.

iPhone 13 küçük, bu Eylül’de iPhone 15 serisinin resmiyet kazanmasıyla birlikte üretimden kaldırıldı ve ‘mini’ serisi resmen sona erdi. Artık satış listelerinde yer almayan bu modellerin yenilenmiş versiyonları da dahil olmak üzere.

Ancak sürpriz bir biçimde, iki ay sonra iPhone 12 mini’nin 256GB versiyonu, Apple’ın ABD web sitesinde yenilenmiş olarak geri döndü. Şu anda 529 dolarlık fiyat etiketiyle listeleniyor ve bu, daha evvel satılan 128GB’lık yenilenmiş versiyonundan (579 dolar) 50 dolar daha ucuz.