Instagram, Reels görüntülerini süratlice indirme özelliği ekledi

Instagram, Reels görüntülerini süratlice indirme özelliği ekledi

Sosyal medya bağımlılığı her geçen gün artıyor. Birçoğumuz günümüzün kıymetli bir kısmını Reels, TikTok ve Shorts üzere platformlarda görüntü izleyerek geçiriyoruz. Fakat bu alışkanlık, internet erişimimiz olmadığında korkuya ve internet paketlerimizin bilgi sonlarını aşmasına neden olabiliyor. Artık tahlil hayli kolay: Instagram Reels indirme özelliği. İşte detaylar…

Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin bir gönderisine nazaran, Instagram’a Reels indirme özelliği ekleniyor. Mosseri’ye nazaran bu özellik, YouTube Premium’a benzeri bir indirme seçeneği sunacak. İsteyen kullanıcılar, uygulamayı internet kontağı olmadan bile açıp görüntüleri izleyebilecek.

Instagram Reels indirme özelliği, daha evvel de belirtildiği üzere YouTube Premium’un indirme özelliğine epeyce benziyor. Görüntüler, galerinizi doldurmak yerine uygulama içinde özel bir alanda saklanıyor. Böylelikle, çevrimdışıyken yahut bilgi kullanmak istemediğinizde indirdiğiniz görüntülere oradan erişebiliyorsunuz.

Instagram, Reels görüntülerini süratlice indirme özelliği ekledi

Bu özellik, bilhassa favori Reels’larını kaydedilenler kısmında toplayanları mutlu edecek. Ne yazık ki, Mosseri’nin açıklamasına karşın bu özellik şimdi global olarak kullanıma sunulmadı. Bu sürecin tamamlanması birkaç gün alabilir, bu nedenle çektiğimiz ekran manzaralarını gösteremiyoruz.

Aslında, şirket Haziran ayında ABD’deki kullanıcılara Reels indirmeyi başlatmıştı ve artık bu özelliği dünya genelindeki kullanıcılara sunmaya başlıyor. Alışılmış ki, Instagram Reels indirme özelliği telif hakkı tartışmalarını da beraberinde getirdi. Instagram’ın bu bahisteki birinci tahlili, telif hakkı içeren müziklerle indirilen görüntülerin sesini kapatmak.

Bununla birlikte, öteki bir sorun insanların oburlarının görüntülerini çalması. YouTube ve TikTok, bu sorunu indirme sırasında bir filigran logo ekleyerek çözüyor. Böylelikle, görüntüyü diğer platformlarda izleyen kullanıcılar özgün görüntü sahibinin ismini görebiliyor. Natürel bu, insanların görüntüyü diğer yerlerden indirmek için ekstra uğraş göstermeyeceği manasına gelmiyor.

Yine de Instagram, YouTube ve TikTok üzere, içerik hırsızlarına bu kolaylığı direkt sağlayarak içerik üreticilerini muhafazalı.