İngiltere Merkez Bankası uyardı: Yapay zeka kara parayı arttırıyor!

İngiltere Merkez Bankası uyardı: Yapay zeka kara parayı arttırıyor!

Yapay zeka teknolojisinin süratle geliştiği günümüzde, bu teknolojinin yaygın kullanımı bir dizi avantajı beraberinde getirirken, tıpkı vakitte finansal dünyada berbat niyetli faaliyetlere taban hazırlayabilir. İngiltere Merkez Bankası, bu mevzuda birinci sefer yapılan bir ikazla, yapay zeka teknolojisinin kara para aklama ve haksız yarar faaliyetlerini artırabileceğine dikkat çekti.

Banka tarafından yapılan açıklamada, yapay zeka teknolojisinin finans bölümündeki süratli benimsemesinin, berbat niyetli bireylerin bu teknolojiyi kullanarak kara para aklama ve haksız kazanç elde etme mümkünlüğünü artırdığına işaret edildi. Yapay zeka, büyük bilgi analitiği ve otomatik süreç yetenekleri ile finansal suistimal teşebbüslerini daha sofistike hale getirebiliyor. Bu da finansal istikrarı tehdit edebilecek değerli bir risk ögesi olarak öne çıkıyor.

İngiltere Merkez Bankası uyardı: Yapay zeka kara parayı arttırıyor!

İngiltere Merkez Bankası yetkilileri, bu durumun finansal sistemin bütünlüğü ve güvenilirliği üzerinde olumsuz tesirler yaratabileceğini belirterek, hususla ilgili düzenlemelerin ve kontrollerin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Banka, bilhassa finans kurumlarının ve teknoloji şirketlerinin yapay zeka tabanlı sistemlerini daha aktif bir biçimde denetlemeleri ve makus niyetli kullanımları tespit etmek için daha güçlü tedbirler almaları gerektiğini söz etti.

Ayrıca, İngiltere Merkez Bankası’nın yapay zeka teknolojisinin finansal alandaki potansiyel risklere yönelik uyarısı, milletlerarası seviyede de dikkat çeken bir husus. Başka ülkelerin de benzeri telaşlarla bu hususta adımlar atması beklenirken, regülatörlerin finans sektöründeki yapay zeka kullanımını daha yakından takip etmeleri ve riskleri minimize etmek ismine önleyici önlemler almaları gerekiyor.