İkinci el araba piyasasına hükümet darbesi! Bu başlangıç, fiyatlar daha çok düşecek!

İkinci el araba piyasasına hükümet darbesi! Bu başlangıç, fiyatlar daha çok düşecek!

Türkiye’de araba pazarında fiyat düşüşleri sürat kazandı. Bilindiği üzere 2020 yılından itibaren hem sıfır, hem de ikinci el otomobil piyasasındaki fiyatlar absürt bir halde artmaya başlamıştı. Hem de fiyatlar TL bazında değil dolar bazında artıyordu. Pekala bu ne manaya geliyor?

Malum ülkemizde dolar yükseldiğinde otomobil fiyatları da yükselir. Bu olağan karşılanabilir. Absürt olan durum ise yurt dışında sabit kalan fiyatların ülkemizde saçma bir halde yükselmesiydi. 2020’ye kadar yurt dışında X Dolar olan bir araba ülkemizde de X dolar + vergiler halinde satılıyordu. Pekala sonra ne oldu?

Fırsatçıların ve stokçuların piyasa dengesin bozmasıyla birlikte ülkemizdeki otomobil fiyatları X dolar + Y dolar + vergiler biçiminde belirlenmeye başladı. Bu durum tüm istikrarları alt üst etti. Neyse ki hükümetin son müdahalesi ile herşey olağana dönmeye başladı.

Hali hazırda sıfır araba fiyatları dahil, tüm piyasa yavaş yavaş olması gereken yere geri dönüyor. Şu anda enflasyon artmasına karşın araba bayilerinde, bir evvelki aya göre fiyatların düştüğünü görüyoruz. İkinci el pazarında ise büsbütün farklı bir durum kelam konusu.

Son müdahalelerin akabinde ikinci el otomobil pazarında fiyatlar adeta zirve taklak oldu. Kimi arabaların fiyatında yüzde 25 ve üzerinde düşüşler meydana geldi. Pekala hükümet tam olarak ne yaptı?

Öncelikle şunu belirtelim. Hükümet tarafından belirlenen 6000 km ve 6 ay müddet sonu fiyat düşüşlerinde değerli bir tesir yapmadı.

Fiyatları asıl düşüren şey kredi musluklarının kısılarak, faizlerin arttırılması oldu. Bu biçimde piyasa yavaşladı. Otomobil bir yatırım aracı olmaktan çıkarıldı.

Hali hazırda 1 milyon TL’ye 40 bin TL aylık faiz veriliyor. Bu da insanları otomobil almak yerine parasını bankaya yatırmaya iten bir öge oldu.

Sonuç olarak hükümetin darbesiyle birlikte otomobil fiyatları süratli bir formda düşmeye başlamış oldu. Uzmanlar bu düşüşün bilhassa 2024’ün birinci yarısında daha süratli bir biçimde düşeceğini belirtiyorlar. Şimdilik bekleyip göreceğiz.