Huawei yüreklere su serpti! Hiçbir yere gitmiyoruz!

Huawei yüreklere su serpti! Hiçbir yere gitmiyoruz!

Son günlerde teknoloji bölümünde öne çıkan haberler ziyadesiyle çarpıtıldı. Bilhassa de Huawei’nin HarmonyOS üzerine planlarının dünya genelinde uygulanacakmış üzere gösterilmesi, moralleri bozmuştu. Öncelikle şunu belirtelim.

HarmonyOS işletim sistemi Internet of Everything (IoE) periyodunda bu gereksinimlere uygun olarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Akıllı ve ilişkili özellikleri farklı aygıtlarda deneyimleme imkanı sunan paylaşımlı bir lisan sağlamaktadır. HarmonyOS 4 işletim sistemi 3 ay üzere kısa bir müddette 100 milyondan fazla aygıta yüklendi.  Çin dışındaki aygıtlar için ise şu anda HarmonyOS dağıtımı üzere bir planlama yok.

Bu noktada, Çin dışındaki Huawei kullanıcıları EMUI işletim sistemi ile birlikte Android tabanlı uygulamalarını her zamanki kullanmaya devam edecek.

Huawei yüreklere su serpti! Hiçbir yere gitmiyoruz!

Huawei ile ilgili bir öteki söylenti ise Çinli devin Türkiye pazarından çıkacağına yönelik argümanlardı. Huawei tarafından Teknolojioku.com’a gelen açıklamada bu türlü bir durum olmadığı net bir lisanla tabir edildi.

Kısaca özetlememiz gerekirse şunu söyleyebiliriz. Hali hazırda Huawei’nin Türkiye pazarından çıkmak, ayrılmak üzere bir niyeti bulunmuyor. Çinli teknoloji devi Türkiye’deki satışlarını dolu dizgin devam ettirecek.

Bu bağlamda, toplumsal medyada ya da çeşitli mecralarda karşınıza çıkan “Huawei Türkiye pazarından çıkıyor” usulündeki haberlere aldırış etmemenizi öneririz.