Huawei yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya

Huawei yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya

Akıllı telefon teknolojileri süratle gelişerek hayatımızı kolaylaştıran yeni eserler sunuyor. Bu gelişmelerin açık örneklerinden biri de uydu teması özelliği. Birinci olarak iPhone 14 ile tanıtılan bu teknoloji, artık Samsung ve Oppo üzere çeşitli markaların modellerinde de kullanılıyor. Uydu teması özelliğiyle öne çıkmayı hedefleyen bir diğer üretici ise Huawei. Dahası, şirketin bu teknolojiden yararlanmakla kalmayıp, oburlarının kullanmasını engellemeye çalıştığına dair tezler ortaya atıldı. Lakin, China Telecom bu argümanların yanlışsız olmadığını açıkladı.

China Telecom, Huawei’nin uydu irtibat teknolojisine özel haklara sahip olmadığını doğruladı. Şirket, bu teknolojinin benimsenmesini teşvik etmek için daha fazla telefon üreticisiyle işbirliği yapmayı planlıyor. Eylül 2023’te Huawei, uydu bağlantısı destekleyen birinci akıllı telefon olan Mate 60 Pro‘yu piyasaya sürdü. Telefon, hücresel kapsama alanı olmayan bölgelerde bile kullanıcıların arama yapmasına ve metin iletisi göndermesine imkan tanıyor.

Huawei yeni bir sıkıntıyla karşı karşıya

Bazı bölüm içi uzmanlar, Huawei’nin uydu irtibat teknolojisinde özel haklara sahip olduğunu ve bu durumun öbür telefon üreticilerinin emsal özellikleri piyasaya sürmesini geciktireceğini düşünüyordu. Lakin, bir China Telecom sözcüsü Sina Teknoloji’ye yaptığı açıklamada, Huawei’nin teknolojiye özel haklara sahip olmadığını belirtti. Sözcü, uydu irtibatının bir akıllı telefonda uygulanmasının kıymetli teknik uzmanlık ve yatırım gerektirdiğini, bu alanların yonga setleri, protokoller ve terminaller üzere bahisleri kapsadığını söyledi.

“Sadece Huawei Mate 60 Pro şu anda uydu irtibatını destekliyor,” dedi sözcü. “Bu teknolojiyi herkes için erişilebilir kılmak maksadıyla daha fazla telefon üreticisiyle işbirliği yapmayı planlıyoruz.” Huawei Mate 60 Pro, nispeten yüksek fiyatlı bir üst seviye telefondur. China Telecom’un emeli, insanların daha uygun fiyatlı bir telefonla uydu irtibatını kullanabilmelerini sağlamaktır.

Telefon üreticileriyle çalışmanın yanı sıra, China Telecom kendi uydu bağlantı hizmetini de başlattı. “Mobil Direkt Uydu” isimli bu hizmet, kullanıcıların mevcut hücresel planlarına uydu bağlantısını eklemelerine imkan tanıyor. Hizmet, tüm China Telecom müşterileri için geçerli olup, yeni bir SIM kart yahut telefon numarası geçişine gerek duymuyor.