Huawei, Oppo ve Xiaomi, Çin'deki alışveriş şenliğinde iPhone'u geride bıraktı

Huawei, Oppo ve Xiaomi, Çin’deki alışveriş şenliğinde iPhone’u geride bıraktı

Çin’de gerçekleşen tatil satış devri sırasında Oppo, Huawei ve Xiaomi akıllı telefonları büyük ilgi gördü ve Apple’ın iPhone’larını pazarda geride bıraktı. 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü satışları kusursuz fırsatlar sunuyor ve görünüşe nazaran mahallî markalar en çok başarıyı elde edenler oldu.

Counterpoint Research raporuna nazaran, Çinli teknoloji devleri, Cupertino merkezli şirketi ve en son iPhone 15 serisini satışlarda geçmeyi başardı. Yerli markalardan gelen akıllı telefonlar, 11.11 alışveriş periyodunda daha yüksek satış sayılarına ulaştı. Raporda, 30 Ekim’den 12 Kasım’a kadar olan iki haftalık devirde iPhone satışlarının yüzde 4 düştüğü belirtildi.

Huawei, Oppo ve Xiaomi, Çin’deki alışveriş şenliğinde iPhone’u geride bıraktı

Öte yandan, Huawei’nin Bekarlar Günü satışları, yıllık yüzde 66 oranında kıymetli bir artış gösterdi. Bu kıymetli satış artışına, şirketin en son amiral gemisi 5G serisi (Mate 60 serisi) liderlik etti. Emsal halde, Xiaomi de tıpkı devirde dikkate bedel yüzde 28’lik bir artış kaydetti. Değişik bir halde, bu iki lokal şirketin satışlardaki artışı, Bekarlar Günü satış periyodunda mahallî akıllı telefon pazarının yıllık yüzde 5 artmasına da katkıda bulundu.

Fiyatlandırmaya bakıldığında, Huawei Mate 60 serisinin başlangıç fiyatı 5.499 Yuan (yaklaşık 775 ABD Doları), Xiaomi 14 serisinin başlangıç fiyatı ise 3.999 Yuan (yaklaşık 563 ABD Doları). Bu ortada, Apple iPhone 15, 5.999 Yuan (yaklaşık 845 ABD Doları) fiyatla satılıyor. Xiaomi, alışveriş şenliği sırasında elde ettiği satış sayılarını da paylaştı, bu da 22 milyar Yuan yahut yaklaşık 3 milyar ABD Doları getirdi.