Huawei, elektrikli araç bölümüne giriyor: Luxeed S7

Huawei, elektrikli araç bölümüne giriyor: Luxeed S7

Huawei’nin Tüketici İş Grubu (BG) CEO’su Richard Yu, Luxeed S7 (ZhiJie S7) elektrikli sedanını tanıtarak Huawei’nin otomotiv dalına girişini işaret etti. Bu aktiflik yalnızca bu çığır açan aracı tanıtmakla kalmadı, birebir vakitte Volkswagen ve Toyota’nın değerli bir üretim ortağı olan FAW Kümesi ile mümkün bir iştirake işaret ederek Huawei’nin büyüyen otomobil ittifakına en yeni katkıyı da müjdeledi. Bu gelişme, Huawei’nin elektrikli araç (EV) pazarına dinamik girişi için taban hazırlıyor.

Huawei’nin önde gelen araba üreticileriyle olan paydaşlığı, standart kesim tedarik modelleri, “Huawei İçinde” (HI) modeli ve Harmony Akıllı Hareketlilik İttifakı (HIMA) biçimini aldı. HIMA, en derin işbirliği düzeyini temsil ediyor ve seçili araç ortaklarını yatırım işbirliği maksatları olarak içeriyor. Bilhassa mevcut HIMA eserleri ortasında Seres ile ortaklaşa geliştirilen “WenJie” (AITO) SUV ve Chery ile ortaklaşa geliştirilen “ZhiJie” (Luxeed) elektrikli sedan bulunuyor. BAIC’ten (“XiangJie”) ve JAC’tan (“AoJie”) gelecek iki ekstra “Jie” modeli, Huawei’nin elektrikli araç alanındaki yenilik ve işbirliği taahhüdünü vurguluyor.

Huawei, elektrikli araç dalına giriyor: Luxeed S7

Luxeed S7‘nin lansman aktifliği, araba üretim dalında geç oturum rallisine yol açtı. FAW ve FAWAY üzere Çinli araba üreticileri azamî günlük fiyat artışına ulaştı ve BAIC BluePark günlük limitine yaklaştı. JAC Motors ve Seres yükseliş eğilimi izleyerek, Huawei’nin otomotiv sanayisindeki uğraşlarına olan olumlu piyasa reaksiyonunu yansıttı.

Changan Otomobil ve Huawei Teknolojileri Co., Ltd. ortasında 25 Kasım’da imzalanan son yatırım işbirliği mutabakatı, Huawei’nin elektrikli araç bölümündeki varlığını daha da pekiştirdi. Muahede, akıllı otomotiv sistemleri ve bileşen tahlillerinin araştırma, tasarım, üretim, satış ve hizmetine odaklanacak ortak bir şirket kurma planlarını açıkladı, Changan Araba ise teşebbüse stratejik olarak yatırım yapmayı amaçlıyor.

Chery ile ortaklaşa geliştirilen Luxeed S7, 249.800 RMB (yaklaşık 35.000$) fiyatla rekabetçi bir halde konumlandırıldı ve Tesla’nın Model S ve Porsche’nin Taycan 4S’ine karşı güçlü bir rakip olarak kendini konumlandırdı. Huawei’nin fiyatlandırma stratejisi, Luxeed S7’nin daha evvel açıklanan ön satış başlangıç fiyatı olan 258.000 RMB’den (yaklaşık 37.000$) daha düşük bir fiyatla piyasaya sürülmesi, pazar rekabetine olan bağlılığını yansıtıyor.