Huawei bu kez da arz talep külfeti yaşıyor

Huawei bu kez da arz talep külfeti yaşıyor

Huawei Technologies, Mate 60 Pro 5G ile hem yeni bir eseri hem de üretim ve tedarik zinciri zorluklarını aşma konusunda farklı bir yaklaşımı sergileyerek son vakitlerde dikkatleri üzerine çekti. Mate 60 Pro’nun üretim zorluklarından etkileyici satış sayılarına kadar olan seyahati, Huawei’nin zorluklar karşısında gösterdiği direnç ve ahenk yeteneğine dair eşsiz bir perspektif sunuyor. Lakin, şirketin tedarik ve talep konusunda açıkça meseleleri var.

Huawei’nin Mate 60 Pro için ön sipariş sistemine geçiş kararı, artan talebi karşılayamamasından kaynaklanıyor. Counterpoint Research kıdemli analisti Wang Yang’a nazaran bu adım, tedarikçilerden siparişleri teminat altına almak için vakit kazanmayı amaçlayan stratejik bir atak. Bu zorluğun merkezinde, tedarik zinciri dinamiklerini karmaşıklaştıran ve modül tedarik sürecini değerli ölçüde geciktiren gizemli Kirin 9000s işlemcisi bulunuyor.

Huawei, Mate 60 Pro için epey sıra dışı bir adım atarak bir abonelik programı başlattı ve siparişten 90 gün içinde teslimatı vaat etti. Bu yaklaşım, tedarik zincirini faal bir halde yönetmeye yönelik bir teşebbüs olarak görülüyor ve tüketici başına bir üniteyle hudutlu satışlar, müşteri ilgisini sürdürmeye çalışıyor.

Huawei bu sefer da arz talep zahmeti yaşıyor

Bu pürüzlere karşın, Mate 60 Pro dikkate paha bir muvaffakiyet elde etti. Lansmanından sekiz hafta sonra, serinin yalnızca iç pazarda Counterpoint bilgilerine nazaran 2.4 milyon adet satış yaptığı bildirildi. Bu sayı, Huawei’nin ABD ticaret yaptırımlarıyla çaba ettiği bir devirde elde edilmesi açısından bilhassa dikkat cazibeli.

Mate 60 serisi, bilhassa Pro modeli, Huawei’nin direncinin bir simgesi haline geldi. Şirket, tedarik kıtlıklarıyla başa çıkarken ve bilhassa Bekarlar Günü alışveriş döneminde güçlü bir piyasa pozisyonu sağlarken gösterdiği maharet takdire şayandır. Counterpoint kıdemli analisti Ivan Lam, tedarik sınırlamalarına karşın Mate 60 serisinin süregelen popülaritesine dikkat çekiyor.