Huawei Android uygulamalarını çalıştırmaya devam edecek

Huawei Android uygulamalarını çalıştırmaya devam edecek

Son günlerde teknoloji kesiminde öne çıkan haberler ziyadesiyle çarpıtıldı. Bilhassa de Huawei’nin HarmonyOS üzerine planlarının dünya genelinde uygulanacakmış üzere gösterilmesi, moralleri bozmuştu. Öncelikle şunu belirtelim.

HarmonyOS işletim sistemi Internet of Everything (IoE) devrinde bu gereksinimlere uygun olarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Akıllı ve temaslı özellikleri farklı aygıtlarda deneyimleme imkanı sunan paylaşımlı bir lisan sağlamaktadır. HarmonyOS 4 işletim sistemi 3 ay üzere kısa bir müddette 100 milyondan fazla aygıta yüklendi.  Çin dışındaki aygıtlar için ise şu anda HarmonyOS dağıtımı üzere bir planlama yok.

Bu noktada, Çin dışındaki Huawei kullanıcıları EMUI işletim sistemi ile birlikte Android tabanlı uygulamalarını her zamanki kullanmaya devam edecek.

Huawei Android uygulamalarını çalıştırmaya devam edecek

Huawei tarafından Teknolojioku.com’a gelen açıklamada Türkiye’de satılan Huawei modellerinin Android uygulamalarını çalıştırmaya devam edeceği belirtildi. 

Peki bu ne manaya geliyor? Çabucak açıklayalım. Çin dışındaki Huawei aygıtları EMUI tabanlı Android işletim sistemini kullanmaya devam edecekler. Bu sayede Huawei aygıtlarında APK ya da farklı hallerde aygıtımıza indirdiğimiz Android uygulamalarını rahat bir biçimde kullanmaya devam edebileceğiz.