Günlük ders sayısı 4’e düşüyor! Okul toplam 3 saat sürecek!

Günlük ders sayısı 4’e düşüyor! Okul toplam 3 saat sürecek!

Eğitim tarafında kıymetli ıslahatlar kapıda. Bilhassa de pandemi sonrasında eğitimöğretim tarafında tüm dünyada birçok değişiklik yaşandı. Görünen o ki bu değişiklikler önümüzdeki süreçte de yaşanmaya devam edecek. Artık detaylara geçelim.

Bilindiği üzere ülkemizdeki okullarda ders saatleri okul cinsine nazaran çeşitlilik gösteriyor. Örneğin olağan bir lisede ders saati 8 ile sınırlıyken, meslek liselerinde günlük ders saati 12’ye kadar çıkabiliyor.

Peki bu durum önümüzdeki süreçte değişebilir mi? Bilindiği üzere ülkemizdeki eğitim kültürünün temeli batıya dayanıyor. Bunun sebebi ise eğitim tarafında en başarılı ülkelerin Avrupa’da yer alması.

Eğitim sıralamasında İskandinav ülkeleri dünyada birinci sıralarda yer alıyor. Dorukta ise Finlandiya bulunuyor. Finlandiya’da okulların ders saatleri başka ülkelere nazaran epey kısıtlı. Ders çeşidi de oldukça hudutlu. Buna karşın tepede yer alıyorlar.

Bu eğitim sisteminde günlük ders sayısı 4 ile sonlu. Matematik, kimya, fizik üzere branş dersleri temel eğitimde yer alırken, vücut, fotoğraf, müzik üzere dersler büsbütün gönüllülük aslına nazaran veriliyor.

Finlandiya’daki bu eğitim sistemi vakitle Avrupa’da kimi ülkelere de yayıldı. Bilhassa de son 2 senede Avrupa’nın büyük bir kısmı bu eğitim sistemine geçmeye karar verdi. Pekala Türkiye bu durumun neresinde.

Az evvel de belirttiğimiz üzere Türkiye eğitim sistemi açısından Avrupa’yı örnek alıyor. En azından büyük bir oranda.

Avrupa’yı örnek aldığı için bu sistemin Türkiye’ye de gelmesi muhtemel görünüyor. Tek bilinmeyen ise zamanlama. Bunu da bekleyip göreceğiz.