Google'ın küçük kent projesi rafa kalktı

Google’ın küçük kent projesi rafa kalktı

Şirket, sahip olduğu en az 750 milyon dolar pahasındaki arazi üzerinde “her gelir düzeyinde en az 15.000 yeni konut geliştirilmesi” kelamını vererek projeyi 2019 yılında duyurmuştu. Bu meskenlerin yaklaşık 4.000’inin uygun fiyatlı konutlar olması gerekiyordu ve bu da ülkedeki en yüksek ömür maliyetinin olduğu bölgede memnuniyetle karşılanacak bir varlık olacaktı.

Bu yılın başlarında Google, 2026’da başlaması planlanan inşaata yer açmak için yıkımın başlamasının akabinde tesis inşaatını beklemeye aldı. Sonuçta işyerleri son birkaç yılda çoğunlukla COVID-19 salgını nedeniyle büyük ölçüde değişmişti; örneğin Google, çalışanların haftada birkaç gün meskenden çalışmasına imkan tanıyan karma bir çalışma programını benimsedi.

Google’ın küçük kent projesi rafa kalktı

Ve bu yılın başlarında, Google’ın ana şirketi Alphabet de büyüme periyodunda işe alım çılgınlığının akabinde 12.000 emekçiyi işten çıkardı.

Google’ın gayrimenkul yatırımlarını kapsamlı bir formda incelemesinin akabinde şirketin mutabakatını sonlandırmaya karar verdikleri belirtildi. Görünüşe nazaran emlak şirketi ile “mevcut mutabakatların mevcut piyasa şartları göz önüne alındığında artık karşılıklı olarak faydalı olmadığı” sonucuna varıldı. Bir şirket sözcüsünün CNBC’ye söylediğine nazaran Google konut projelerini büsbütün ortadan kaldırmış değil. Google’ın kıdemli geliştirme yöneticisi Alexa Arena, “Körfez Bölgesi’ndeki gayrimenkul yatırımlarımızı optimize ediyoruz ve bu çalışmanın bir kısmı da geliştirme projelerimizi ileriye taşımak ve konut taahhüdümüzü yerine getirmek için çeşitli seçeneklere bakıyor.” dedi.