Elon Musk xAI ile tarihi baştan yazacak

Elon Musk xAI ile tarihi baştan yazacak

Tesla CEO’su ve tanınmış toplumsal medya gurusu, yapay zeka teşebbüsünün birinci modelini yarın 4 Kasım’da piyasaya süreceğini duyurmak için X’te bir açıklama yaptı.

Girişim şimdi bir tıp beta etabında zira sırf “seçilmiş bir gruba” yayınlanacak fakat Musk seçim sürecine nelerin dahil olduğunu belirtmedi. Bu küme rastgele mi seçilecek, yoksa AI modeli Tucker Carlson, Chaya Raichik yahut yorulmak bilmez Catturd üzere “VIP’ler” için mi ayrılacak?

Musk, yapay zekası hakkında büyük vaatlerde bulunuyor ve “bazı değerli açılardan şu anda var olanın en yeterlisi olduğunu” tez ediyor. xAI OpenAI, Google, Meta ve başkalarının büyük teklifleriyle rekabet edecek, bu nedenle hangi “önemli hususların” onu şu anda var olanın en yeterlisi yaptığını bekleyip göreceğiz.

Elon Musk xAI ile tarihi baştan yazacak

Büyük vaatler xAI’nin başlangıcından itibaren vardı, çünkü emeli sözün tam manasıyla “evrenin gerçek tabiatını anlamak.” Bu, bir chatbot’a hangi otelde kalacağını yahut iki kabak ve bir paket ıspanakla ne pişirebileceğini sormaktan çok farklı. Musk son vakitlerde Tesla satışlarını artırmak ve tüm bu Twitter olaylarını da içeren çok sayıda sorun yaşadı, bu yüzden bu teşebbüsün gerçekliğin tabiatını başarılı bir formda çözüp çözemeyeceğini göreceğiz.

Musk’ın zamanlaması tesadüf üzere görünmüyor. Musk bu hafta, Birleşik Krallık ve ABD’nin yapay zeka teşebbüslerine yatırım yaptığını duyurduğu Yapay Zeka Güvenliği Tepesi’nde konuştu. Ek olarak OpenAI, 6 Kasım’da birinci DevDay’ini düzenliyor; bu nedenle Musk,  bu rüzgardan faydalanmak istiyor olabilir. İki şirket yalnızca rakip değil, Musk aslında 2015 yılında Sam Altman’la birlikte OpenAI’nin birinci idare şurası üyesiydi ve bu uyuşmazlık süratli bir halde tasfiyeye yol açmıştı.