Google'ın güncellenmiş Titan güvenlik anahtarı 250'ye kadar şifre saklayabiliyor

Google’ın güncellenmiş Titan güvenlik anahtarı 250’ye kadar şifre saklayabiliyor

Bugün Google, Titan güvenlik anahtarları serisini, şifrelerin yanı sıra şifrelerle de daha uygun çalışmasını sağlayacak kimi özelliklerle güncelledi.

Daha evvel olduğu üzere Google, biri USB-C’li, oburu USB-A’lı olmak üzere iki Titan anahtarı sunuyor. Her iki anahtar da hâlâ NFC’yi desteklediğinden, fizikî ilişki noktasının yanı sıra uyumlu akıllı telefonlardaki hesapların kilidini açmak için de kullanılabiliyor. Yeni anahtar, parolasız oturum açmaya yönelik FIDO2 özelliklerini destekliyor ve 250’ye kadar geçiş anahtarı depolayabiliyor.

Google’ın güncellenmiş Titan güvenlik anahtarı 250’ye kadar şifre saklayabiliyor

Google bunu, insanları Google hesaplarını korumak için şifre anahtarlarını kullanmaya teşvik etmek için bir fırsat olarak kullanıyor; heyetim sürecinin bir modülü olarak, şifrenizi kullanmaya devam etmek yerine bir şifre anahtarı oluşturup bunu Titan anahtarında saklamanız teşvik edilecektir. Bu noktada, Google hesabınızın kilidini açmak için güvenlik anahtarıyla birlikte kullanılabilecek bir PIN de ayarlayacaksınız. Lakin Titan anahtarı sırf Google ile değil, desteklenen rastgele bir hesapla çalışabiliyor. Ve elbette bunu klâsik şifrelerin yanı sıra iki faktörlü bir kimlik doğrulama aygıtı olarak da kullanabilirsiniz.

Bu yeni Titan anahtarları bugün Google Store’da satışta ve değiştirdikleri anahtarlarla tıpkı fiyatta. USB-A modelinin fiyatı 30 dolar, USB-C anahtarının fiyatı ise 35 dolar.