Google'ın AI dayanaklı arama motoru 120 yeni ülkeye daha geliyor

Google’ın AI dayanaklı arama motoru 120 yeni ülkeye daha geliyor

Şirket, I/O 2023’teki birinci çıkışından yalnızca altı ay sonra çarşamba günü yaptığı duyuruda, SGE’nin 120 ülke ve bölgedeki Search Labs kullanıcılarına genişlediğini, dört ek lisan için takviye aldığını ve bir dizi yararlı yeni özellik aldığını duyurdu.

Google, mart ayında Bard sohbet robotunun piyasaya sürülmesinden farklı olarak, AI arama asistanının dağıtımında biraz daha ölçülü davrandı. Şirket, mayıs ayında ABD’de İngilizce lisan aramalarıyla başladı, ağustos ayında Hindistan ve Japonya’daki İngilizce konuşan kullanıcıları ve eylül ayında genç kullanıcıları kapsayacak biçimde genişletti.

Google’ın AI dayanaklı arama motoru 120 yeni ülkeye daha geliyor

Çarşamba gününden itibaren Brezilya’dan Butan’a kadar kullanıcılar bu özelliği deneyebilecek. SGE artık İngilizceye ek olarak İspanyolca, Portekizce, Korece ve Endonezceyi de (mevcut İngilizce, Hintçe ve Japoncaya ek olarak) destekliyor; böylelikle, hangi biçimde olursa olsun doğal lisanda asistanla arama yapabilecek ve onunla sohbet edebileceksiniz. Bu özellikler çarşamba günü Chrome masaüstüne geldi ve Android için Arama Laboratuvarları uygulama sürümleri önümüzdeki hafta yavaş yavaş kullanıma sunulacak.

SGE’nin yeni özellikleri ortasında, kullanıcıların direkt arama sonuçları sayfasında asistana ek sorular sorabileceği geliştirilmiş bir takip işlevi da bulunuyor. Oluşturulan özetin içine yerleştirilmiş bir küçük Bard penceresi üzere, yeni özellik, kullanıcıların sonuçlar sayfasından ayrılmadan yahut hatta sorgularını yazmaya gerek kalmadan bir konunu detaylı olarak incelemesine imkan tanıyacak.