Google Pixel'in kaza tespit özelliği dünyaya yayılıyor

Google Pixel’in kaza tespit özelliği dünyaya yayılıyor

Google’ın Pixel telefonları için sunduğu hayat kurtarıcı araç kazası tespit özelliği, Mishaal Rahman isimli bir Android duyumcusunun keşfettiği üzere, beş yeni ülke dahilinde genişlemeye devam ediyor. Google’ın takviye sayfası sessizce güncellenerek bu özelliğin Avusturya, Belçika, Hindistan, Portekiz ve İsviçre’ye de ulaştığı bilgisini paylaştı. Böylelikle, Pixel’in araç güvenlik özelliğinin kullanılabildiği ülke sayısı yirmiye çıkmış oldu.

Bu özellik, Pixel 4a ve sonrası modellerde yeni eklenen ülkeler için geçerli olmakla birlikte, Pixel 3 üzere daha eski modelleri desteklemesine karşın kullanılamıyor. Sadece on bir lisanda sunulan bu özellik, telefonun sensörlerini kullanarak mümkün bir kazayı algılıyor. Bir kaza algılandığında, telefon titriyor ve yüksek bir sesle çalıyor. Kullanıcıların 60 saniye içinde “İyiyim” yahut “112’yi Ara” seçeneklerinden birini kaydırmaları bekleniyor. Rastgele bir karşılık vermezlerse, telefon otomatik olarak mahallî acil servisleri arıyor ve gerçek vakitli pozisyonunu paylaşıyor.

Google Pixel’in kaza tespit özelliği dünyaya yayılıyor

“İyiyim” seçeneğine dokunulduğunda, “Kaza Yok”, “Küçük Kaza” ve “112’yi Ara” olmak üzere üç seçenek sunuluyor. Şayet acil servisleri ararsanız, bu sefer “Tıbbi”, “Yangın” yahut “Polis” acil durumu seçeneklerinden birini seçmeniz isteniyor, böylelikle acil durum yanıtlayıcılarına konuşmadan durumu bildirebiliyorsunuz. Ayrıyeten acil durum kontaklarınızı ayarlayabilir ve kaza durumunda onlarla durumunuzu paylaşabilirsiniz.

2019 yılında tanıtılan Pixel araç kazası tespit özelliği, doğruluğu ve güvenilirliği ile övgü topladı. Apple da bu benzeri bir özelliği 2021 yılında iPhone’lara ekledi.

Bu genişleme, yeni ülkelerdeki Pixel kullanıcıları için memnuniyet verici bir haber. Araç kazası tespiti, birinci müdahale gruplarının kazazedelere daha süratli ulaşabilmesine yardımcı olabilecek hayati bir özellik.