Google Drive'a yedeklenen WhatsApp sohbetleri yakında depolama alanı kaplayacak

Google Drive’a yedeklenen WhatsApp sohbetleri yakında depolama alanı kaplayacak

2018’de WhatsApp ve Google, WhatsApp sohbet geçmişinizi depolama kotanıza dahil etmeden Drive’a kaydedebileceğinizi duyurmuştu. Fakat Aralık 2023’ten itibaren, WhatsApp beta kullanıcısıysanız iletileşme uygulamasının Drive’a yedeklenmesi Google hesabınızın bulut depolama alanı kotasından düşülecek. Uygulamanın beta sürümünü kullanmazsanız, gelecek yıl tüm Android aygıtlara “aşamalı olarak” gelene kadar siyasetteki değişikliği hissetmeyeceksiniz.

Kişisel Google hesapları; Gmail, Drive ve Fotoğraflar ortasında paylaşılan 15 GB fiyatsız bulut depolama alanıyla birlikte geliyor. Google, duyurusunda bunun “çoğu taşınabilir platformdan üç kat daha fazla” olduğunu belirtti. Örneğin Apple’ın iCloud’u sadece 5 GB boş alanla geliyor.

Google Drive’a yedeklenen WhatsApp sohbetleri yakında depolama alanı kaplayacak

Yine de, yedeklediğiniz ve yüklediğiniz fotoğraf ve evrak sayısına bağlı olarak 15 GB’a ulaşmak yahut bu hududu aşmak epey mümkün (ve bu noktada tahminen de kolay).

Google, artık gereksiniminiz olmayan büyük evrakları yahut fotoğrafları kaldırmayı kolaylaştırmak için gönderisinde depolama idaresi araçlarına ilişki verdi. Öğeleri WhatsApp içinden de silebilirsiniz, böylelikle bir sonraki yedeklemenize artık dahil edilmezler. Elbette, Google One ile ekstra depolama alanı satın alma seçeneğiniz de var. Şirket, uygun kullanıcılara yakında “sınırlı, tek seferlik Google One promosyonları” sunmayı vaat ediyor, bu nedenle abonelik almadan evvel bunları beklemek en uygunu olabilir. Bu değişikliğin sadece sohbet geçmişinizi şahsî hesabınızı kullanarak yedeklemeniz durumunda etkileneceğini unutmayın. İşiniz yahut öteki bir kuruluş aracılığıyla bir Workspace hesabınız varsa, WhatsApp’ın bulut depolama alanınızın büyük bir kısmını kaplaması konusunda endişelenmenize gerek yok.