Çinli şirketten ABD'li teknoloji devine şok hamle!

Çinli şirketten ABD’li teknoloji devine şok hamle!

Son vakitlerde türel bir gelişme olarak, Çinli flaş bellek üreticisi Yangtze Memory Technologies Co (YMTC), ABD’li çip devi Micron Technology’ye karşı sekiz patentin ihlal edildiği iddiasıyla dava açtı. 9 Kasım’da Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nde açılan davada, Micron ve yan kuruluşunun adil bir tazminat olmaksızın YMTC’nin patentli teknolojisini kullanarak piyasa hissesini kazanıp koruduğu sav ediliyor.

DRAM ve NAND flaş bellek çipleri üretiminde değerli bir oyuncu olan Micron, Samsung, SK Hynix ve Kioxia (Toshiba’nın birimi) üzere kesim başkanlarıyla global olarak rekabet ediyor. Dava, ABD hükümetinin güvenlik kaygıları nedeniyle Çin’e çip üretim teknolojisinin ihracatını artırarak sınırlamaya başlaması sırasında geldi.

YMTC, Micron’un adil rekabeti engelleyen ve YMTC’nin ilerlemesini kısıtlayan “ücretsiz binicilik” uygulamalarında bulunduğunu argüman ediyor. Bu tüzel atılım, bilhassa YMTC’nin muhakkak Amerikan bileşenlerini edinme yeteneğini etkileyen, Çin’e gelişmiş yarı iletken araçları ve hizmetlerin ihracatına yönelik ABD yaptırımlarının artması sonrasında geldi.

YMTC, Aralık ayında ABD tarafından kara listeye alınmasına ve Nisan ayında Pekin tarafından bir siber güvenlik incelemesine tabi tutulmasına karşın direnç gösterdi. Şirket, üretim sürecinde ABD bileşenlerini değiştirmeyi amaçlayarak Naura üzere lokal tedarikçilerle daha yakın bağlantılar kurarak bu duruma ahenk sağladı. Bu direnç, şirket ABD’nin Varlık Listesi’ne eklendikten sonra Lam Research ve KLA Corp’un YMTC’den personelini çekmesine karşın dikkate paha.

Çinli şirketten ABD’li teknoloji devine şok hamle!

Davada, YMTC’nin teknolojik yetenekleri vurgulanıyor; şirket, tüketici aygıtında “dünyanın en gelişmiş” 3D NAND bellek çipini ürettiğini sav ediyor. Kendisini “küresel 3D NAND pazarında ana oyuncu” olarak tanımlayan YMTC, davanın, Micron’un ilerlemesini engelleme teşebbüslerine karşı fikri mülkiyetini müdafaa gayesi taşıdığını belirtiyor.

Piyasa dinamikleri, YMTC’nin global NAND bellek çip üreticilerine karşı Çin’in cevabı olarak rolünü ortaya koyuyor. Şirket, yenilik taahhüdünü sergileyerek geçen yıl Ağustos’ta birinci 232 katmanlı 3D NAND çipini tanıttı. ABD’nin ticaret kısıtlamaları, YMTC dahil Çinli işletmeleri, Amerikan teknolojilerine olan bağımlılığı azaltmak için yarı iletken tedarik zinciri içindeki bağları güçlendirmeye teşvik etti.

Mali olarak, YMTC Mart ayında devlet dayanaklı yatırımcılardan, “Büyük Fon” da dahil olmak üzere 7 milyar dolarlık bir sermaye enjeksiyonu aldı. Bu enjeksiyon, YMTC’nin Amerikan tedarikçilere bağımlı olmaksızın NAND bellek çipleri üretmeye devam etmesini sağlamak emeliyle yapıldı ve Çin hükümetinin stratejik dayanağını gösterdi.

Pazar hissesi kestirimleri açısından, YMTC’nin NAND dalındaki global hissesinin bu yıl %6’dan %5.7’ye düşmesi bekleniyor. Misal halde, Micron’un hissesinin %11.3’ten %10.9’a düşmesi öngörülüyor; bu da her iki şirketin jeopolitik tansiyonlar ve değişen pazar dinamikleri ortasında karşılaştığı zorlukları yansıtıyor.

Micron, devam eden dava hakkında yorum yapmayı reddetti, lakin YMTC ve Micron ortasındaki tüzel gayret, global rekabet, teknolojik ilerlemeler ve jeopolitik zorluklarla işaretlenmiş yarı iletken sanayisi öyküsüne yeni bir kısım ekliyor.