Google dolandırıcılara dava açtı

Google dolandırıcılara dava açtı

Bu gayeyle Google, insanları Bard AI yazılımının “yayınlanmamış” bir sürümünü indirmeleri için kandırdığı sav edilen birtakım dolandırıcılara dava açıyor. Bu Bard’ın faydalı bir sohbet robotu yerine berbat gayeli yazılımlarla dolu olduğu bildiriliyor.

Dava bugün Kaliforniya’da açıldı ve Vietnam’da yaşayan bireylerin toplumsal medya sayfaları oluşturduğunu ve kullanıcıları Bard’ın bir sürümünü indirmeye teşvik eden reklamlar yayınladıklarını tez ediyor ancak bu sürüm risottonun nasıl pişirileceği yahut buna misal rastgele bir şey konusunda yararlı bilgiler vermiyor. Bu Bard  indirildikten sonra sisteme sızıyor ve şifreleri ve toplumsal medya kimlik bilgilerini çalıyor. Davada, bu dolandırıcıların tercih ettikleri dağıtım yolu olarak bilhassa Facebook’u kullandıkları belirtiliyor.

Google dolandırıcılara dava açtı

Google’ın bahisle ilgili resmi blog gönderisinde, davayı açmadan evvel 300’den fazla yayından kaldırma talebi gönderildiği belirtiliyor. Dava maddi tazminat talep etmiyor; bunun yerine dolandırıcı olduğu argüman edilenlerin, bilhassa ABD merkezli alan ismi kayıt şirketlerinde benzeri alan isimleri kurmalarının durdurulması istikametinde bir buyruk talep ediyor. Şirket, bu sonucun “caydırıcı olacağını ve gelecekte emsal dolandırıcılıkların önlenmesi için açık bir sistem sağlayacağını” söylüyor.

Dava, gelişen teknolojilerin bu cins tüketici aykırısı silahlandırma için ne kadar olgunlaştığını vurgulayarak devam ediyor. Bu durumda sav edilen dolandırıcılar, Bard’ın indirilmesi gereken fiyatlı bir hizmet olduğunu söylüyor lakin gerçekte bu fiyatsız bir web hizmeti.