Google, Bard'ı destekleyen Gemini AI Nano, Pro ve Ultra'yı tanıttı

Google, Bard’ı destekleyen Gemini AI Nano, Pro ve Ultra’yı tanıttı

Google, yapay zeka tabanlı sohbet robotu Google Bard’a daima yeni özellikler ekliyor. Lakin, Bard, GPT-3 ve GPT-4 ile donatılmış ChatGPT ve öteki AI sohbet robotlarına kıyasla sert bir rekabet oluşturamadı. Google, artık Bard’ı güçlendiren büsbütün yeni bir AI modeli olan Gemini Pro’yu duyurdu.

Google’a nazaran Gemini, şirketin bugüne kadar inşa ettiği en yetenekli AI modeli. Data merkezlerinden taşınabilir aygıtlara kadar çeşitli sistemlerde çalışacak biçimde tasarlanan Gemini, metin, kod, ses, manzara ve görüntüyü sıkıntısız bir biçimde işleyebilir ve entegre edebilir, böylelikle hayli çok istikametli bir AI modeli oluşturur.

Google Gemini 1.0, çok modlu yetenekleri sayesinde karmaşık bilgileri anlayabilir ve ilgili soruları yanıtlayabilir. Üç farklı boyutta sunuluyor: Kuvvetli vazifeler için Gemini Ultra, çok istikametli kullanım için Gemini Pro ve aygıt üzerindeki kolaylaştırılmış süreçler için Gemini Nano.

Google, Bard’ı destekleyen Gemini AI Nano, Pro ve Ultra’yı tanıttı

Google Bard, artık Gemini Pro ile güncellenerek en büyük yükseltmesini aldı. Bu, daha gelişmiş akıl yürütme, planlama, manaya üzere yetenekler kazandığı manasına geliyor. Bard, 170’den fazla ülke ve bölgede İngilizce olarak kullanılabilecek. Yakında Pixel 8 Pro, Gemini Nano’yu alacak ve bu güncelleme, Kaydedici uygulamasında Özetleme, Gboard’da Akıllı Yanıt ve WhatsApp üzere özellikler getirecek.

Gemini Ultra’nın bahsini açarsak, doğal imaj, ses ve görüntü anlaması, matematiksel akıl yürütme ve çok modlu sorun çözme dahil olmak üzere geniş bir yelpazede misyonları yerine getirebilir. Google’a nazaran, hem bilgi hem de sorun çözme yeteneklerini pahalandıran MMLU adlı bir kriterde insan uzmanlarını geçti ve çok modlu akıl yürütme kriteri MMMU’da inanılmaz bir puan elde etti. Ayrıyeten, Ultra, obje karakter tanıma gereksinimi olmadan evvelki modelleri imaj kriterlerinde geride bırakarak, yerleşik çok modlu ve karmaşık akıl yürütme yeteneklerini sergiledi.

Google, Gemini Ultra’yı 2024 başında erken test ve geri bildirim için seçilmiş bir kullanıcı grubuna sunmayı planlıyor. Daha sonra, geliştiricilere ve kurumsal müşterilere geniş çaplı bir dağıtım yapılacak. Ayrıyeten, Gemini Ultra tarafından desteklenen yeni bir AI tecrübesi olan Bard Advanced, 2024’ün başlarında kullanıcılara en son teknolojiye erişim sağlamak için piyasaya sürülecek.