Akıllı telefon satışlarında beklenmedik artış!

Akıllı telefon satışlarında beklenmedik artış!

Çin Bilgi ve Bağlantı Teknolojisi Akademisi’nin son raporuna nazaran, Çin’deki taşınabilir telefon pazarı dikkat alımlı bir artış yaşıyor. Eylül 2023’te, evvelki yıla nazaran yaklaşık %60’lık inanılmaz bir yıllık artışla, 33,2 milyon sevkiyat gerçekleşti. Bu artış, Huawei Mate60 serisi üzere birçok pazar markasının amiral gemisi modellerinin çıkışıyla desteklenen “yenileme dalgası”na bağlanıyor.

Eylül 2023’te, iç pazarda toplam 33.277 milyon taşınabilir telefon sevk edildi ve bu, geçen yılın tıpkı devrine nazaran %59,0’lık bir artışa işaret ediyor. Bunların 28.717 milyonu 5G takviyeli cihazlardı ve bu da %90,1’lik daha da dikkat cazip bir yıllık artışı gösteriyor. Bilhassa, 5G telefonlar tıpkı periyotta toplam taşınabilir telefon sevkiyatlarının %86,3’ünü oluşturarak, 5G teknolojisinin pazardaki artan hakimiyetini gösteriyor.

Akıllı telefon satışlarında beklenmedik artış!

Büyüme yalnızca istatistiksel alanda hudutlu kalmıyor; pazar danışmanlık raporları da bu yükselişi doğruluyor. Bu, mobil telefon pazarının bir sakinlik periyodundan sonra yine canlandığını işaret ediyor. Katlanabilir akıllı telefonların güzelleştirilmesi de tüketici ilgisini çekiyor ve yükseltme isteğini artırıyor.

Pazar araştırma firması Counterpoint, Çin’in akıllı telefon pazarının toparlanma modunda olduğunu bildiriyor. Ekim 2023’ün birinci dört haftasında ortalama %11’lik bir satış artışı gösteriyor. Counterpoint analistleri, Eylül ayında iPhone 15 serisi ve Huawei Mate60 serisinin çıkışından sonra üç yıldan fazla bir mühlet sonra yeni bir “yenileme dalgası” bekliyorlar.

Bu gelişmeler, Çin mobil telefon pazarındaki büyümenin yalnızca sayısal değil, birebir vakitte teknolojik açıdan da kıymetli bir dönüşümü işaret ettiğini gösteriyor. 5G teknolojisinin yaygınlaşması, katlanabilir telefonlar ve yeni amiral gemisi modellerin piyasaya sürülmesi, pazarın canlanmasına büyük katkı sağlıyor.