Google, arama sonuçları için topluluk kaynaklı notları test ediyor

Google, arama sonuçları için topluluk kaynaklı notları test ediyor

Teorik olarak bu, sonuçları daha yararlı hale getirecek ve yemek tanımı ilişkileri hakkında geri bildirim yahut seyahat aramaları ile ilgili ipuçları üzere insanların kendileriyle alakalı bilgileri daha kolay bulmasını sağlayacak. Notlar şu an Google’ın Arama Laboratuvarlarında isteğe bağlı bir özellik olarak sunulmuş durumda

Arama Laboratuvarları, Google’ın eninde sonunda amiral gemisi arama motoruna ulaşabilecek yahut ulaşılamayacak yeni özellikleri test ettiği yer. Notes denemesine kaydolmuş ve kaydolmuş olanlar için, Orta ve Keşfet’te bir Notlar düğmesi görünecek ve buna dokunulduğunda, başka bireylerin belli bir makale hakkında paylaştığı tüm bilgiler ortaya çıkacak. Ayrıca siz de kendi notlarınızı ekleyebilir ve bunu çıkartmalarla, fotoğraflarla ve yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerle süsleyebilirsiniz.

Google, arama sonuçları için topluluk kaynaklı notları test ediyor

Topluluk kaynaklı notlar, bilhassa yapay zeka imajlarının de dahil olduğu, yaygın yanlış bilgi ve trolleme çağında bir felaket tanımı üzere görünse de Google, “notların gerektiği üzere olmasını sağlamak için algoritmik müdafaa ve insan kontrolünün bir kombinasyonunu” kullanacağını söylüyor. Şirket ayrıyeten site sahiplerinin kendi sayfalarına not eklemelerine imkan sağlamanın yollarını da arıyor.

Bu hala sadece test basamağındaki bir özellik ve kullanıcılar, Notes’la ilgili tecrübelerine dayanarak geri bildirim gönderme fırsatına sahip olacak.