Google Android 14'te çok değerli bir yeniliğe gidiyor

Google Android 14’te çok değerli bir yeniliğe gidiyor

Google, Android 14 güncellemesiyle kullanıcıların ana ekranlarındaki uygulama simgeleriyle etkileşimlerinde dikkat alımlı bir değişiklik yaptı. Android 13’te, bir uygulama simgesine uzun basmak o uygulamaya ilişkin son bildirimleri gösterirken, Android 14 bu özelliği kaldırdı. Artık bir uygulama simgesine uzun basıldığında, kullanıcılara uygulama kısayolları, uygulama bilgisi, uygulamayı duraklatma seçeneği ve widget’lar üzere seçenekler sunuluyor.

Bu değişiklik birinci bakışta değerli üzere görünmeyebilir, lakin kullanıcıların bildirimlerini yönetme ve görüntüleme formunu ince bir formda değiştiriyor. Geçmişte, bildirim çubuğunuz ihtarlarla doluysa, makul bir uygulamanın bildirimlerini direkt ana ekrandan görüntüleyebiliyordunuz. Bu özellik, yüksek ölçüde bildirim alan ve bunları uygulama bazında ele almayı tercih eden kullanıcılar için epey kullanışlıydı.

Ancak Android 14 ile bu kolaylık ortadan kalktı. Google, bu değişikliğin gerisindeki net bir münasebet sunmadı, lakin iç kullanım istatistiklerinin bu kararı etkilemiş olabileceği düşünülüyor. Android 14 Beta Programı sırasında Google, bu bildirim özelliğinin kaldırılmasının kasıtlı olduğunu ve bir “düzeltme” yapmayı planlamadıklarını doğruladı.

Google Android 14’te çok değerli bir yeniliğe gidiyor

Kullanıcılardan gelen reaksiyonlar karışık. Kimileri, bildirimleri denetim etmek için uzun basma özelliğini nadiren kullanıyor ve bildirim çubuğunu tercih ediyor. Öbürleri ise bu özelliği epey kullanışlı buluyor ve geri getirilmesi davetinde bulunuyor. Android 14‘ün Pixel aygıtlarında stabil olarak piyasaya sürülmesinden bu yana yüzlerce yeni yorum yapıldı ve kullanıcılar bu yeteneğin tekrar eklenmesini talep etti.

Buna karşın, Google’ın bu özelliği geri getirme konusunda çabucak bir planı yok üzere görünüyor. Android 14‘teki mevcut uzun basma menüsü, temel olarak kısayollar ve uygulama bilgilerine odaklanmış durumda ve değerli bir değişiklik geçirmeyecek üzere görünüyor. Bildirim özelliğinin geri getirilmesi büyük bir karmaşaya neden olmayabilir, lakin şimdilik kullanıcıların Android aygıtlarında bildirimleri yönetme biçimlerini bu yeni usule adapte olmaları gerekecek.