Google, AI chatbot Gemini'yi erteledi

Google, AI chatbot Gemini’yi erteledi

Google, yeni jenerasyon AI sohbet robotu Gemini’nin lansmanını gelecek yılın başlarına erteledi. Sammobile tarafından yapılan yeni bir rapora nazaran, şirket başlangıçta Gemini’yi Kasım 2023’te tanıtmayı planlamıştı, fakat iç testler, chatbotun kimi İngilizce olmayan sorgularla çaba ettiğini ortaya koydu.

Google’ın bugüne kadarki en güçlü konuşma AI’sı olarak lanse edilen Gemini, California, New York ve Washington, D.C.’deki bir dizi aktiflikte sahneye çıkmaya hazırlanıyordu. Lakin Google CEO’su Sundar Pichai, Gemini’nin İngilizce olmayan sorgularda beklenen performansı sergileyememesi üzerine lansmanı ertelemeye karar verdi.

Google, AI chatbot Gemini’yi erteledi

Küresel lisan dayanağı, Gemini’yi OpenAI’nin GPT-4’üne üstün bir alternatif olarak pozisyonlandırma amacı için Google için kritik ehemmiyete sahip. Gemini, İngilizce olmayan sorguları aktif bir biçimde ele alabilirliğini gösterene kadar, Google onu geniş pazara sunmayı erken buluyor.

Erteleme olmasına karşın, Google, Gemini’nin GPT-4’ü geçme potansiyeline güveniyor. Özel testlerde, Gemini’nin üstün hesaplama gücü sayesinde GPT-4’ü geride bıraktığı bildiriliyor.

Google CEO’su Pichai, Gemini 1.0 ile “rekabetçi ve son teknoloji” bir eser sunma konusundaki şirketin taahhüdünü vurguladı. Google Lider Yardımcısı Sissie Hsiao, Gemini’nin yeteneklerine bir örnek verdi: “Birkaç şaşırtan şey gördüm. Mesela, üç katlı bir pasta yapmaya çalışıyorsam, bana bu sürecin adımlarını gösteren 3 fotoğraf çizin diye istiyorum ve Gemini bunları yaratıyor. Bunlar internetten alınmış fotoğraflar değil, büsbütün yeni fotoğraflar.” Yani anlayacağınız ilerleyen günlerde yapay zeka ile ilgili çok farklı gelişmeler görmeye devam edeceğiz.